Dünden bugüne 12 Adalar sorunu (1911-2020)
12 Islands problem from past to present (1911-2020)
  1. Tez No: 777339
  2. Yazar: SADIK AHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Balkan Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
1911 Trablusgarb Savaşı ile başlayan Osmanlı'nın Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki güç ve toprak kaybının hem savaş hem de diplomatik alanda yaşattığı büyük sıkıntıları görmekteyiz. Deniz devleti olan ulusların donanma gücünün ne derece etkili olduğunu, kıyılardaki topraklarını ve hakimiyeti olan adaları korumak için ne derece önemli olduğunu görmekteyiz. Osmanlı Devleti'nin donanma eksikliği Balkan Savaşı'nda Ege Denizi'nde tüm adaların kaybedilmesine yol açmıştır. Bunun sonucu olarak gerek Batı Anadolu'nun işgali gerekse günümüzde Yunanistan ile yaşadığımız Ege sorunları doğmuş ve çözümsüz bir hal almıştır. Sanayileşmesini ve büyümesini tamamlamayan Türk Devleti II. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'nin baskısı sebebi ile İtalya'dan devredilecek olan adalarda hak iddia edememiştir. Tüm yaşanan bu sorunlu ve sıkıntı süreçler günümüzde Ege Denizi ve Akdeniz'de kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge alanlarında giderek
Özet (Çeviri)
We see the great difficulties that the Ottoman Empire, which started with the 1911 Tripoli War, caused the loss of power and territory in the Mediterranean and Aegean Seas, both in the war and in the diplomatic field. We see how effective the navy power of the naval states is, how important it is to protect their coastal lands and the islands they have dominion over. The Ottoman Empire's lack of a navy led to the loss of all the islands in the Aegean Sea in the Balkan War. As a result of this, both the occupation of Western Anatolia and the Aegean problems we are experiencing with Greece today emerged and became insoluble. The Turkish State, which did not complete its industrialization and growth, II. Due to the pressure of the Soviet Union in World War II, it could not claim rights on the islands to be transferred from Italy. All these problematic and distressing processes have given birth to an increasingly complex border problem in the continental shelf and Exclusive Economic Zone areas in the Aegean Sea and the Mediterranean, and the deadlock continues.