Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunlar: Arnavutluk örneği
Problems encountered in teaching Turkish as a foreign language: The case of Albania
  1. Tez No: 777345
  2. Yazar: MERYEM DYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde her alanda kendini geliştirme çabaları gösteren ülkeler, başka gelişmiş ülkeleri örnek alarak kendi toplumuna yenilikler sunar ve o ülkelerle sağlıklı ilişkiler kurmayı hedefler. Bu gelişmeler nedeniyle her toplumun diğer ülkelerin insanlarıyla iletişim hâlinde olması gerekmektedir ve bu yabancı dil öğrenimini kaçınılmaz bir unsur kılmaktadır. İnsanların yabancı dil öğrenme sürecinde karşılaştıkları bazı sorunlar da bulunmaktadır. Yabancı dil öğreniminde ortaya çıkan sorunlar, öğrenenden ve dili öğreten bireyden kaynaklanan sorunlar olabilir. Bu sorunların yanı sıra, dil yapılarının farklılıklarından kaynaklanan sorunlar da vardır. Arnavutça ve Türkçe farklı dil ailelerin mensupları oldukları için dil yapıları çok farklıdır. Bu farklılık Arnavutluk'ta Türkçe öğretimi konusunda birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu araştırmacının amacı, Arnavutluk'ta Türkçe eğitimi alan öğrencilerin eğitim sürecinde karşılaştıkları sorunların tespit edilmesidir. Araştırmada nicel araştırmalardan betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket, Tiran Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alan 49 öğrenciye uygulanmıştır. Ankette yer alan ifadeler gruplandırılmıştır ve bu gruplanlandırmalara göre sonuçlar birbiri ile ilişkili ele alınmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde konuşma becerisinde, öğrencilerin sınıf içi konuşma etkinliklerine katılmakta çekindikleri veya derste konuşma etkinliklerine yer verilmediği; Türkçe derslerinde en çok okuma becerisi etkinliklerine yer verildiği; dinleme becerisinde diğer becerilere oranla daha fazla sorun yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu durum da dinleme etkinliklerinin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan Türkçe ve Arnavutçanın çok farklı diller olmasından kaynaklı olarak dil bilgisi kurallarının anlaşılmadığı; öğrencilerin dilbilgisi kurallarını anlamamaktan kaynaklı cümle kurmakta zorlandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays countries make efforts to improve themselves in every field, by taking other developed countries as an example, offer innovations to their own society and aim to establish healthy relations with those countries. Due to these developments, every society needs to be in contact with the people of other countries, and this makes foreign language learning an inevitable element. There are also some problems that people encounter in the process of learning a foreign language. The problems that arise in foreign language learning may be problems arising from the learner and the individual teaching the language. In addition to these problems, there are also problems arising from the differences in language structures. Since Albanian and Turkish are members of different language families, their language structures are very different. This difference brings along many problems in teaching Turkish in Albania. The aim of this research is to determine the problems faced by the students who study Turkish in Albania during the education process. The descriptive survey method, one of the quantitative researches, was used in the research. The questionnaire prepared by the researcher was applied to 49 students studying at the Department of Turkish Language and Literature at the University of Tirana. The statements in the questionnaire were grouped and the results were discussed in relation to each other according to these groupings. When the results of the research were examined, it was found that the students hesitated to participate in classroom speaking activities in speaking skills or that speaking activities were not included in the lesson; Reading skill activities are mostly included in Turkish lessons; It has been determined that they have more problems in listening skill than in other skills. This is due to the inadequacy of listening activities. On the other hand, due to the fact that Turkish and Albanian are very different languages, grammar rules are not understood; It was determined that the students had difficulty in forming sentences due to not understanding the grammar rules.