Yabancılara Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunlar Sudan- Kur'an-ı Kerim ve İslâmî Bilimler Üniversitesi örneği
Problems encountered in teaching Turkish to foreigners Sudan- the example of the Holy Quran and Islamic Sciences University
  1. Tez No: 779489
  2. Yazar: ABUBAKER AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sudan Kur'an-ı Kerim ve İslami Bilimler Üniversitesi Türkçe Bölümünde okutman olarak çalışmış veya çalışmakta olan öğretmenlerin, Türkçe öğrencilerine, Türkçe öğretimini yaparken karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve öğretmen görüşünden yola çıkarak bu sorunların çözümüne yönelik öneri ve tavsiyelerde bulunmaktır. Çalışmada Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim modelini kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2015-2019 eğitim öğretim yıllarında Sudan Kur'an-ı Kerim ve İslami Bilimler Üniversitesi Türkçe bölümünde kız ve erkekler yerleşkesinde görev yapmış olan gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 9 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın verileri öğretmenlerle yapılan görüşmelerde elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analiz edilmesinde içerik analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; En büyük sorunların, Türkçe öğretim programı olmaması, kullanılan materyalin yeterli olmaması, zaman problemi, derslik eksikliği, okutmanların yeterli donanıma sahip olmamasıdır.
Özet (Çeviri)
Turkish Turkish teacher Education The aim of this study is to identify the problems that teachers who have worked or are working as lecturers in the Turkish Department of the Sudan University of the Holy Quran and Islamic Sciences encounter while teaching Turkish to Turkish students and to make suggestions and recommendations for solving these problems based on the teacher's opinion. The phenomenology model, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group of the research consisted of 9 teachers who voluntarily agreed to participate in the study, who worked in the girls and boys campus of the Sudan Qur'an and Islamic Sciences University in the Turkish department during the 2015-2019 academic years. The data of the research were obtained during interviews with teachers. Content analysis approach was used in the analysis of the data obtained in the research. As a result of the research; The biggest problems are the lack of a Turkish teaching program, insufficient materials used, the problem of time, lack of classrooms.