Ekonomik kriz dönemlerinde Borsa İstanbul üzerine uygulanan temel ve teknik analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of fundamental and technical analysis methods applied on Istanbul Stock Exchange during the economic crisis periods
- Tez No: 777344
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde insanların borsaya olan ilgisi hızla artmaktadır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda Covid-19 salgınıyla birlikte tüm dünyada yaşanan yüksek enflasyon ve ülkemizde uygulanan düşük faiz politikası sebebiyle Borsa İstanbul'da işlem yapan yatırımcı sayısında ciddi bir artış olmuştur. Covid-19 salgını ilk ortaya çıktığında finansal piyasalarda oynaklık artmış ve varlık fiyatlarında sert düşüşler yaşanmıştır. Yaşanan kriz insanları geçmişteki ekonomik krizleri incelemeye ve içinde bulunulan krizde nasıl yatırım yapmaları gerektiğini araştırmaya itmiştir. Borsada yatırım yapılırken genellikle temel ve teknik analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Temel analiz daha çok yatırım yapılacak şirketin finansal bilgileriyle ilgiliyken teknik analiz yalnızca finansal varlığın piyasa fiyatıyla ilgilenir. Uzun yıllardır temel ve teknik analiz yöntemlerinin etkinliği tartışılmış ve bazı araştırmacılar temel analizin bazı araştırmacılar ise teknik analizin yatırım yapılırken kullanılmasının daha iyi sonuçlar vereceğini savunmuştur. Bu çalışmanın konusu 2018 Türkiye Kur Krizi dönemi ve 2020 Covid-19 Krizi döneminde Borsa İstanbul'daki hisseler üzerinde uygulanacak olan temel ve teknik analiz yöntemlerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla 01.04.2018 ile 31.12.2019 tarihleri arası ve 01.01.2020 ile 30.09.2020 tarihleri arasında BİST30 endeksinde yer alan hisse senetleri üzerinde teknik analiz yöntemlerinden MACD, EMA5x20, MACD-RSI stratejileri; temel analiz yöntemlerinden Fiyat/Kazanç, Piyasa Değeri/Defter Değeri, Al-Tut stratejileri günlük ve dört saatlik periyotta uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda 2018 Türkiye Kur Krizi döneminde en iyi getiriyi 4 saatlik periyotta uygulanan MACD stratejisi; 2020 Covid-19 Krizi döneminde ise en iyi getiriyi 4 saatlik periyotta uygulanan EMA stratejisi sunmuştur. Piyasa Değeri/Defter Değeri stratejisinin ise iki kriz döneminde de temel analiz stratejileri arasında en iyi getiriyi sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, people's interest in the stock market is increasing rapidly. Especially in recent years, the high inflation experienced all over the world resulted by the Covid-19 pandemic and the low interest policy in our country have been played a serious role of increasing the number of investors who trade in Istanbul Stock Exchange. The first outbreak of the Covid-19 pandemic resulted in volatility in financial markets and sharp declines in asset prices. Covid-19 Crisis has led people to research the past economic crises and to learn how to invest at the current crisis. Fundamental and technical analysis methods are generally used when investing in the stock market. Fundamental analysis is more about the financial information of the company, while technical analysis is only about the market price of the financial asset. The functioning of fundamental and technical analysis methods has been discussed for many years, and some researchers have argued that the use of technical analysis while investing gives better results, while some argued that the use of fundamental analysis while investing gives better results. The topic of this work is to cover the fundamental and technical analysis methods that will be applied on Istanbul Stock Exchange during the 2018 Turkey Currency Crisis and during the 2020 Covid-19 Crisis. For this purpose, between 01.04.2018 and 31.12.2019 and between 01.01.2020 and 30.09.2020, MACD, EMA5x20, MACD-RSI strategies from the technical analysis methods; Price/Earning, Market Value/Book Value, Buy-Hold strategies from the fundamental analysis methods were used on daily and four hour periods on the BIST30 index stocks. The result of the study is the MACD strategy, which is applied in a 4-hour period gives the best result during the 2018 Turkey Currency Crisis; During the 2020 Covid-19 Crisis, the EMA strategy, which was applied on 4-hour period gives the best result. On the other hand, the Market Value/Book Value strategy gave the best results between fundamental analysis strategies in both crisis periods.