Çalışma hayatında dezavantajlı grup: Hatay'da Suriyeli göçmenlerin iş sağlığı ve güvenliği sorunları
The disadvantaged group in the working life: Occupational healt and security problems of the Syrıa immigrants In Hatay
  1. Tez No: 777350
  2. Yazar: DERYA NEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmayla Hatay özelinden yola çıkarak, statüleri gereği çalışma hayatında dezavantajlı grup olan göçmen işçilerin, iş sağlığı ve güvenliği sorunları, maruz kaldıkları eşitsizlikler, işten kaynaklı sağlık sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda göçmenlerin %99,4'ünün sendikasız çalıştırıldıkları, asgari ücretin çok altında ücret aldıkları, %75,7'sinin Türkiye'de yaptıkları işin Suriye'dekinden farklı olduğu, %40,8'inin en az bir sağlık yakınmasının olduğu ve bu sağlık yakınmalarının daha çok uzun süreli ağır çalışma koşullarından ve ergonomik nedenlerden kaynaklı olduğu, %99,9'unun da İSG eğitimi almadıkları tespitleri yapılmıştır. Türkiye'deki göçmen nüfus ve göçmen işçiler arasında olumsuz çalışma koşulları göz önünde bulundurulduğunda, iş kazaları ve meslek hastalıklarının bu gruptaki çalışanlarda artış göstereceği öngörülerek kanun koyucuların ve İSG profesyonellerinin dikkatlerinin bu çalışan grubuna yönlendirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within this study, it was tried to determine the occupational health and safety problems of Syrian immigrants in Hatay prefecture; the inequal treatment they experience, and the health problems arising from the working conditions of these immigrant workers, who are considered a disadvantaged group in daily working life due to their status. As a result of this study, it has been detected that 99,4 percent of these immigrants work without union, they earn less than minimum wage; 75.7% of them had to work for a different job in Turkey, other than the one they had back in Syria; 40.8% had at least one health complaint which is mostly caused by long-term heavy working conditions and ergonomic reasons related to their job; and 99.9% of them had not received any occupational health and safety training. Considering the unfavorable working conditions among the immigrant population and migrant workers in Turkey, it is suggested that legislators and occupational health and safety professionals should direct their attention to this group of workers as it is believed that occupational accidents and occupational diseases will increase in this group of workers.