Pediatrik onkoloji hastalarına uygulanan Reiki terapisinin ağrı, yaşam bulguları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of Reiki therapy on pain, vital signs and quality of life in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 777351
  2. Yazar: DUYGU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma, 5-7 yaş aralığındaki pediatrik onkoloji hastalarına uygulanan Reikinin ağrı, yaşam bulguları, oksijen satürasyonu (SpO2) ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla çift kör, ön test-son test desende, randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma evrenini; 2 üniversite hastanesinin çocuk hematoloji ve onkoloji servisinde Aralık 2020-Kasım 2021 tarihleri arasında yatarak tedavi olan 5-7 yaş arası onkoloji hastaları, örneklemini ise örneklem seçim kriterlerine uyan, lösemi tanılı 66 çocuk (Reiki grubu:22, Yalancı Reiki grubu:22, kontrol grubu:22) oluşturdu. Araştırma verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği, Yaşam Bulguları Takip Formu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKO- PedsQL) 3.0 Kanser Modülü Çocuk ve Ebeveyn Formu kullanılarak toplandı. Reiki grubuna üç gün üst üste 20-30 dakika süresince Reiki, Yalancı Reiki grubuna araştırmadan bağımsız hemşire tarafından aynı uygulama süresince Yalancı Reiki uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı. Araştırma sonucunda; tüm gruplardaki çocukların ve ebeveynlerinin tanımlayıcı özellikler açısından benzer olduğu bulundu (p>0.05). Tüm gruplardaki çocukların yaşam bulguları (kalp tepe atımı, solunum sayısı, vücut ısısı) ve SpO2 değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0.05). Çocukların ve annelerinin 1. gün, 2. gün ve 3.
Özet (Çeviri)
The study was conducted based on randomized controlled experimental design with double-blind, pre-test-post-test to determine the effect of Reiki applied to pediatric oncology patients aged 5-7 years on pain, vital signs, oxygen saturation (SpO2) and quality of life. While the population of the study consisted of oncology patients aged 5-7 years who were hospitalized in the pediatric hematology and oncology services of 2 university hospitals between December 2020 and November 2021, the sample consisted of 66 children diagnosed with leukemia (Reiki group: 22, Sham Reiki group: 22, control group: 22) who met the sample selection criteria. The data were collected using Introductory Information Form, Wong-Baker FACES Pain Scale (W-BPS), Vital Signs Follow-up Form, The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) 3.0 Cancer Module Child and Parent Form. Reiki was applied to the Reiki group for 20-30 minutes for three consecutive days and Sham Reiki was applied to the Sham Reiki group by an independent nurse during the same application period. The SPSS 25.0 software was used to assess the data. As a result of the study, it was found that children and their parents in all groups were similar in terms of descriptive characteristics (p>0.05). There was no statistically significant difference in terms of vital signs (heart rate, respiratory rate, body temperature) and SpO2 values of the children in all groups (p>0.05).