Elektrik-elektronik sanayii'nin Türk sanayiindeki yeri ve geleceğe ilişkin tahminlerde yeni bir yaklaşım
- Tez No: 77739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
u as 4. ÖZET Bu tez çalışmasında, 20. yüzyılın ikinci yarısını olağanüstü hızlı bir gelişme ile tamamlayarak bütün sanayii dalları için vazgeçilmez bir etkinliğe ulaşmış bulunan Elektrik-Elektronik Sanayii'nin, tarih içerisindeki gelişimini incelemek ve bazı ürünlerde geleceğe dönük üretim değerlerini araştırmak temel amaç olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde; Türk Sanayii'nin dünü ve bugünü ile sanayii stratejisi incelenmiştir. Türk Sanayii, 1980 öncesi ve sonrası olarak değerlendirilmiş, bugüne nasıl gelindiği sorusunun cevabı bulunmuştur. İkinci bölümde; Elektrik-Elektronik Sanayii Profili ile 1980-1995 yılları arasındaki istatistik bilgiler değerlendirilmiştir. Böylece sanayiideki gelişmeler görülmüştür. Üçüncü bölümde ise; Yapay Sinir Ağları kullanılarak sektörün, 1995-2005 yıllan arasındaki geleceği araştınlmış ve sektörün bazı mallan için 10 yıllık üretim tahminlerine ulaşılmıştır. Bu bölümdeki sonuçlara ulaşabilmek için sektördeki bazı ürünler baz alınmış, kişi başına gayri safı milli hasıla (KGSMH), evlilik sayısı, konut sayısı, elektrik üretimi, evlerde tüketilen elektrik miktarı, kişi başına tüketilen elektrik miktarı ve ülke nüfusu, bu ürünlerin satışındaki etkili faktörler olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerdeki yapay zeka uygulamasında k^NNFP (k-Nearest Neighbor on Feature Projections) Algoritması kullanılarak bazı ürünlerin üretim sayısına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, Elektrik-Elektronik Sanayii Sektörü'ne ilgi duyan, sektörle ilgilenen ve yatırımı amaçlayan müteşebbislere ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
^; ;-c v:.*¦ ¦v-.. SUMMARY The main aim of this dissertation has been to investigate the historical development of the electrical and electronics industry which has completed the second half of the twentieth century with unprecedented progress and which has become indispensable all kinds of industry and to explore the production evaluations of some products considering their future. In the first part of the study, the past and present status of the Turkish Industry and the industrialization strategy have been examined. The Turkish Industry before and after 1980 has been assessed and an answer has been sought to how the industry reached it's present level. In the second part, the profile of the electrical and electronics industry and the statistical figures concerning the period 1980-1995 have been assessed. This, it has been possible to obverve the progress made in industry. In the third part, the future of the industry covering the period 1995-2005 has been explored, using Neural Network and some projections have been made for ten years. These projections have been made on the basis of some products in the sector. Per capita gross national product, number of marriages, the number of residential building, electrical energy production, electrical energy comsumption residential quantily, electrical energy compsumption per capita and the population of the country have been considered to be the major factors in affecting the sale of the products of the industry involved. In the application of the Neural Network, it has been possible to determine the total output of some products, using k-NNFP (k- Nearest Neighbor on Feature Projections). These condusions will enlighten all those would-be entrepreneurs interested in the electrical and electronics industry. Ifi' 't' a