Sistemik inflamatuar indeksin endometrium kanserinde prognozu öngörmedeki yeri
Systemic inflammatory indexprognosis of endometrium cancerplace in foresight
- Tez No: 777404
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı sistemik immün-inflamatuar indeksin(SII) endometrium kanseri prognozunu öngörmede yeri olup olmadığını araştırmaktır. Endometrium kanserinde; yaşam beklentisi ve prognoz hakkında bilgi sahibi olmak, özellikle çocuk istemi bulunan genç kadınlar ve morbiditesi olan yaşlı hastalar dahil birçok hastanın tedavi planlamasında öngörü sağlayıp hasta yönetiminde faydalı olucaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olup hastanemizde 2010-2022 yılları arasında opere edilen ve nihai patolojisi endometrium kanseri çıkan toplam 238 hasta içermektedir. Hastaların tüm verileri hastanemiz elektronik sistemi ve hasta dosyalarından elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan nötrofil-lenfosit oranı(NLR), platelet-lenfosit oranı(PLR) ve SII operasyon öncesi alınan hemogram verilerinden elde edilmiştir. Bu markerların klinik değişkenlerle olan ilişkilerini araştırmak için“Ki-Kare”testi, uygun yerlerde Fisher testi kullanılmıştır. Bağımsız prognostik faktörleri belirlemek için tek ve çok değişkenli Cox regresyon analizleri kullanılmıştır. Toplam ve progresyonsuz sağkalım analizleri için Kaplan-Meier testi yapılmıştır. Markerların cut-off değerleri R-Project programı yardımıyla survivalROC paketinde ROC analizleri yapılarak belirlenmiştir. Bulgular: SII; evre(p = 0.023) ve endoservikal stromal tutulum(EST)(p = 0.016) ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: In endometrial cancer; Having information about life expectancy and prognosis will provide insight in treatment planning, especially in young women who want children and in elderly patients with morbidity. This study aimed to investigate whether the systemic immune-inflammatory index (SII) has a role in predicting the prognosis of endometrial cancer. Materials and Methods: This study was planned with a total of 238 endometrial cancers. All data of the patients were obtained retrospectively from the electronic system and patient files of our hospital. The neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR) and SII used in the study were obtained from the preoperative hemogram data. Univariate and multivariate Cox regression analyzes were used to identify independent prognostic factors. Kaplan-Meier test was performed for overall and progression-free survival analyses. The cut-off values of the markers were determined by making survival ROC analyzes in the R-Project program. Results: SII level was associated with cancer stage (p = 0.023) and endocervical stromal involvement (EST) (p = 0.016). As a result of univariate analysis, age, body mass index (BMI), stage, grade, lymphovascular space invasion (LVSI), nodal spread, depth of myometrium invasion, parametrial involvement, EST, recurrence, diabetes, SII, NLR, CA125 were associated with overall survival.