2013-2021 yılları arasında Çocuk Endokrin Polikliniğinde erken ergenlik tanısı alan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients diagnosed of precocious puberty in Pediatric Endocrinology outpatient Clinic between 2013-2021
  1. Tez No: 777413
  2. Yazar: MUSTAFA BEYKAN İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ERDAL ADAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmada erken ergenlik yakınmalarıyla başvuran olguların etiyolojik dağılımın yapılması, santral erken ergenlik tanısı alan kızların Gonadotropin Releasing Hormone agonist (GnRHa) tedavisi sürecinde antropometrik verilerinin incelenmesi ve tedavinin final boy yakını boya etkisinin değerlendirilmesi hedeflendi. Ayrıca Covid-19 pandemisinden önce ve sonra başvuran olguların tanı anı klinik bulgularında farklılık olup olmadığına dair tek merkezli durum tespiti yapılması amaçlandı. Olguların başvuru şikayetleri, tanı anı Covid-19 pandemi durumu, tanı anı takvim yaşı ile kemik yaşı, antropometrik verileri ve standart deviasyon skorları, laboratuvar ve görüntüleme parametreleri, tedavi modaliteleri, ailevi boy değerleri kullanılarak hedef boy ortalamaları, kemik yaşı verisi kullanılarak tedavi öncesi erişkin öngörülen boy değeri, final boy yakını boy değeri ve tedavi başlangıcı erişkin öngörülen boy arasındaki fark değeri kaydedildi. Olguların %20,51'i (160/780) santral puberte prekoks (SPP) tanısı almış olup bunların içerisinde kız/erkek oranı 31/1 idi. Kız olgularda %87,1 (135/155) ile en sık görülen başvuru yakınması memede büyüme olup, izole memede büyüme yakınması olguların %40'ında (62/155) görüldü. Tanı anı takvim yaşı (TY) 8,39±0,85 yıl, kemik yaşı (KY) 10,13±0,95 yıl, KY-TY değeri 1,74±0,85 yıl saptandı. Tanı anı VKİ persentillerine göre %65,2'si (101/155) normal kilolu grupta iken, %34,1'i fazla kilolu/obez (53/155) grupta yer aldı. Olguların %76,1'i (118/155) Covid-19 pandemisinden önce, %23,9'u (37/155) Covid-19 pandemisinden sonra ilk başvurularını gerçekleştirip SPP tanısı aldı. Her 2 grubun tanı anı antropometrik ve ailesel verileri kıyaslanmış, istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,005). Tedavisi tamamlanan olguların ortalama takip süresi 2,61±0,78 yıl idi. Bu olgularda final boy yakını boy (FBYB) ve başlangıç öngörülen erişkin boyu arasındaki fark 3,65±5,66 cm bulundu.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the etiological distribution of the cases who applied with the complaints of early puberty, to examine the anthropometric data of the girls who are diagnosed with central precocious puberty and treated with Gonadotropin Releasing Hormone agonist (GnRHa) treatment, and to evaluate the effect of the treatment on near final height. In addition, it was aimed to determine a single-center status on whether there is a difference between the data on the date of diagnosis of the cases who are applied before and after the Covid-19 pandemic. The complaints of the cases, the Covid-19 pandemic status at the time of diagnosis, the chronological age and bone age at the time of diagnosis, anthropometric data and standard deviation scores, laboratory and radiological parameters, treatment modalities, parental heights, target height, near final adult heights were recorded. Predicted final adult height according to bone age at the beginning of the treatment were calculated. 20.51% of our cases who applied with the complaints of early puberty were diagnosed with central prepubertal precocious (CPP), and the female/male ratio was 31/1. Breast enlargement was the most common complaint with a rate of 87.1% in female cases, and isolated breast enlargement was observed in 40% of the cases. The chronological age at diagnosis (CA) was 8.39±0.85 years, bone age (BA) was 10.13±0.95 years, and BA-CA value was 1.74±0.85 years in our female patients with CPP who were followed up. According to the BMI percentiles at the time of diagnosis, 65.2% were in the normal weight group, while 34.1% were in the overweight/obese group. 76.1% of the cases were diagnosed with SPP before the Covid-19 pandemic, and 23.9% after the Covid-19 pandemic. Anthropometric data at the time of diagnosis of both groups were compared and no statistically significant difference was found (p>0.005). The follow-up period of the patients whose treatment was completed was 2.61±0.78 years. In these cases, the difference between near final height and initial predicted adult height was found to be 3.65±5.66 cm.