Osteopenik/osteoporotik hastalar ve normal kemik dansitometresine sahip hastalarda instabil distal radius kırığı sonrası volar kilitli plak ile osteosentez uygulamarının klinik ve radyolojik sonuçlarının prospektif olarak karşılaştırılması
Prospective comparison of clinical and radiological results of osteosynthesis by volar locking plate after instabil distal radius fracture in patients with osteoporosis/osteopenia and patients with normal bone mineral densitometry
- Tez No: 777429
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Distal radius kırıkları erişkin üst ekstremite kırıkları arasında en sık görülen kırıklardan biridir. Yaş grupları arasında bimodal dağılım özelliğine sahip olan bu kırık, 50 yaş sonrası hasta grubunda osteoporozun negatif etkisiyle sık görülmektedir. Son yıllarda bu yaş grubundaki hastalara distal radius kırığı sonrasında volar kilitli plak uygulaması artmıştır. Literatürde bu yaş grubunda volar kilitli plak uygulama tedavisinin başarısı ile alakalı tartışmlar devam etmektedir. Biz de çalışmamızda, distal radius kırığı olan 50 yaş üzeri hastalarda, volar kilitli plak uygulama sonrasında klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçları ve osteoporozun tedaviye etkisini prospektif olarak araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hastanemiz acil servisine distal radius kırığı sonrası başvuran 50 yaş üzerindeki 80 hasta dahil edildi. Hastaların radyografik ölçümleri ve dual-energy x-ray absorptiometry (DEXA) tetkikleri operasyon öncesi yapıldı. Hastalar DEXA omurga ve ön kol sonuçlarına göre osteoporoz, osteopeni ve normal olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastların tamamına volar kilitli plak uygulandı. Hastalar periyodik aralıklarla klinik muayeneleri yapılarak ve standart AP ve lateral grafiler çekilerek takip edildi. 12. ay sonunda hastalar, the disabilities of the arm, shoulder and hand (DASH), patient rated wrist evaluation (PRWE) ve MAYO el bileği klinik skorlama sistemleri ve The Visual Analogue Scale (VAS) skoru ile değerlendirildi. Kavrama güçleri ve el bileği hareketleri standart yöntemler kullanılarak ölçüldü. Takip sonunda radyografik ölçümler tamamlandı. Bulgular: Çalışmamızda osteoporoz grubuna dahil olan hastaların DASH ve PRWE klinik skorları normal grubuna dahil hastalara göre daha kötü ve istatiksel olarak anlamlı farklı bulundu. Ayrıca el bileği fleksiyon dereceleri ve kavrama güçleri de iki grup arasında aynı şekilde istatiksel olarak anlamlı farklı bulundu. Kemik mineral yoğunluğundaki (KMY) artışın, özellikle DEXA ön kol bölgesi için, DASH skorunu anlamlı pozitif olarak etkilediği tespit edildi. Yaş değişkenin negatif, cinsiyet ve preoperatif (preop) volar tilt ölçüm değerlerinin pozitif ve anlamlı şekilde DASH skorunu etkilediği tespit edildi. Tüm hastaların postoperatif (postop) radyografik ölçüm değerleri standardize edilmiş değerler ile aynı veya bu değerlere yakın olarak bulundu. Postop ve preop radyografik ölçüm değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Sonuç: 50 yaş üzerinde osteoporoz tanısı almış ve distal radius kırığı olan hastalarda volar kilitli plak uygulaması sonrasında klinik sonuçlar normal KMY'na sahip hastalara göre daha kötüdür. Bu yaş grubunda distal radius kırığı olan hastalarda cerrahi tedavi seçiminde dikkatli olunmalıdır. DEXA ön kol tetkiki bu kırığa sahip 50 yaş üzeri hastalarda prognoz açısından rutin olarak kullanılabilir ve bu tetkik tedavi seçiminde bize yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Subject: Distal radius fractures are one of the most common fractures among all extremity fractures. These fractures which have bimodal distribution in all age groups are often seen in those over 50 years old with a negative effect of osteoporosis. Applying volar locking plates has increased in this age group after distal radius fracture recently. In literature, debates are still continuing about the achievement of applying for volar locking plate in this age group. In our study, we aimed to prospectively investigate clinical, radiological and functional results and osteoporosis effect on treatment after applying for a volar locking plate in patients with over 50 years old. Material and Method: 80 patients over 50 years old who applied emergency department in our hospital after a distal radius fracture were included in our study. Patients' radiographical measurements and dual-energy x-ray absorptiometry (DEXA) were completed before the operation. Patients were divided into 3 groups osteoporosis, osteopenia and normal according to DEXA spine and forearm results. All of the patients were applied for volar locking plate. The patients were followed up with periodic clinical examinations and standard AP and lateral X-rays. End of the 12th month, the patients were evaluated with the disabilities of the arm, shoulder and hand (DASH), patient-rated wrist evaluation (PRWE) and MAYO wrist clinical score systems and The Visual Analogue Scale (VAS). Grip strength and wrist range of motion were measured by standard methods. End of the follow-up, radiographical measurements were completed. Results: In our study, the DASH and the PRWE scores of the patients in the osteoporosis group are worse compared to the patients in the normal group and the results were found statistically significant differences. In addition, wrist flexion degree and grip strength were found statistically significant differences between these two groups. An increase in bone matrix density, especially in terms of the DEXA forearm field, was found to affect the DASH score significantly positively. Age variable as negative, sex and preoperative (preop) volar tilt variables as positive were found to affect significantly DASH score. Postoperative (postop) radiological measurement variables of all patients were found proximate or the same at standardized values. Between radiological measurement variables of postop and preop were found statistically significant differences. Conclusion: Clinical results of the patients over 50 years old who have been diagnosed with osteoporosis and had distal radius fracture were worse compared to the patients who had normal BMD after applying for a volar locking plate. Preferring surgical treatment be careful of patients having distal radius fracture in this age group. DEXA forearm measurement should be used routinely over the age of 50 in terms of prognosis and it will guide us in choosing treatment.