Ses eğitimi ile ilgili günümüze kadar yapılan tez çalışmalarının incelenip analiz edilmesi
Examining and analysis of thesis studies on voice education conducted to the present
- Tez No: 777432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZALTUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ses eğitimi konusunda yazılmış lisansüstü tezleri farklı değişkenlere göre analiz etmek ve bu araştırmanın bundan sonra ses eğitimi ile ilgili yapılacak olan doküman analizi çalışmalarına ışık tutmasını sağlamaktır. Ayrıca Türkiye'de ses eğitiminin tarihsel gelişimini ve bu gelişim süreci boyunca gerçekleşen yenilik ve düzenlemeleri belirleyip bu alana akademik olarak katkı sağlayacak bir çalışma ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini 1997-2022 yılları arasında Türkiye'de ses eğitimiyle ilgili hazırlanmış olan lisansüstü tezler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmada Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Dokümantasyon Merkezi'nde“ses eğitimi”anahtar sözcüğüyle yapılan tarama sonucunda 1997-2022 yılları arasında yapılmış lisansüstü tezlere ulaşılmıştır. Bu tarama sonucu 127 lisansüstü teze ulaşılmış ancak bu tezlerin 17si erişim kısıtlı olduğu için 110 adet yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik tezine ulaşılmıştır. Örnekleme dahil edilen tezler; türlerine, yıllara, üniversitelere, kullanılan araştırma yöntemlerine ve veri toplama araçlarına göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the postgraduate theses written on voice education in Turkey according to different variables and to enable this research to shed light on the document analysis studies that will be done on voice education in the future. In addition, it has been tried to put forward a study that will determine the historical development of voice education in Turkey and the innovations and regulations that took place during this development process and contribute to this field academically. The universe of the research consists of postgraduate theses prepared on voice education in Turkey between the years 1997-2022. The sample of the study was determined by criterion sampling, one of the purposive sampling methods. In the search made with the keyword“voice education”, graduate theses made between 1997-2022 in the National Thesis Documentation Center of the Council of Higher Education were reached. In this search, 127 graduate theses were reached. However, 17 of these theses are restricted to access. As a result, 110 master's, doctoral and art proficiency theses were reached. The theses included in the sample were classified according to the types of theses, years, universities, research methods used and data collection tools.