Pandemide tiyatro: 'Her Yokluk Bir Varoluştur' filmi
Theater in the pandemic: 'The film Every Poverty is an Existance'
  1. Tez No: 777442
  2. Yazar: EGEMEN SALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pandemi sürecinde tiyatro sanatının karşı karşıya kaldığı değişim ve etkileşimleri ele alan 'Her Yokluk Bir Varoluştur' belgesel filmini içeren bu çalışma, dünya genelinde yaşanan pandemilerin tiyatro sanatına etkilerini irdelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma Türk tiyatrosunun sanatçı, emekçi ve alımlayıcılarının pandemi sürecinde deneyimledikleri sorunları ortaya koymayı hedeflemektedir. Filmin hazırlık sürecinde, Dünya ve Türk tiyatrosu araştırılmış, 1918-1919 İspanyol Gribi pandemisi örnekleminde, Covid-19 pandemisinin tiyatro sanatı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tiyatro dünyasının görüşlerine başvurmak üzere röportajlar yapılarak tiyatrolar dijital ortamda ve canlı performanslarında gözlemlenmiştir. Bu çalışmalar paralelinde oluşturulan 'Her Yokluk Bir Varoluştur' belgesel filminin birincil amacı, tiyatro sanatının yaşanan bu zorlu süreçlere rağmen varlığını koruduğunu ve ayakta kalmayı başardığını vurgulamaktır. Belgesel filmdeki meddah karakteri, Türk Tiyatro Sanatının çağlar boyunca varlığını devam ettireceğinin bir sembolü olarak kullanılmıştır. Belgesel filmde meddah son repliğinde izleyiciye şöyle seslenir; 'Tiyatro her zorluğu aşar ve sonsuza kadar yaşar!'
Özet (Çeviri)
This study, which includes the documentary film 'Every Poverty is an Existence', which deals with the changes and interactions faced by the art of theater during the pandemic process, aims to examine the effects of pandemics experienced around the world on the art of theater. The study aims to reveal the problems experienced by the artists, workers and buyers of Turkish theater during the epidemic process. During the preparation process of the film, world and Turkish theater were researched, and the effects of the Covid-19 pandemic on the art of theater were examined in the sample of the 1918-1919 Spanish Flu pandemic. The theaters were observed in the digital environment and in their live performances, by making interviews to members of the theater world. The primary purpose of the documentary film“Every Poverty is an Existence”, created in parallel with these studies, is to emphasize that the art of theater has survived and managed to survive despite these difficult processes. The meddah character in the documentary film has been used as a symbol that Turkish Theater Art will continue to exist throughout the ages. In the documentary film, the meddah calls out to the audience in his last line; 'Theater overcomes all difficulties and lives forever!'