Türkiye tarım politikalarında tarımın finansman sorunsalı ve çözüm önerileri: Çorum ili örneği
Agricultural finance problem and solution proposals in Turkish agricultural policies: The case of Çorum
- Tez No: 777453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Ziraat, Banking, Economics, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma Türkiye tarım politikaları içerisinde önemli yer tutan finansman konusu üzerinden tarım politikalarını incelemiş ve tarım işletmelerinde yaşanan finansman sorunlarını araştırmış ve bu veriler ışığında çözüm önerileri üretmiştir. Araştırmanın verileri, Çorum il genelinde 405 tarım işletmesinden yüz yüze görüşme veya dijital ortamda sunulan anket ile elde edilmiştir. Ayrıca işletme sahiplerinin memnuniyet düzeyleri likert tipi sorularla ölçülmüştür. Çalışmada Türkiye'deki tarım finansmanı konusu geçmişten günümüze anlatılmış, uygulanan metotlarına değinilmiş, tarım işletmelerinin sorunları araştırılmış, ülkemiz tarım sektörünün kalkınmasında fayda sağlamak için çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Araştırmada işletmelerin dosya ücreti, komisyon, sigorta vb. masrafları, faiz oranları, devlet destekleri, prosedür fazlalığı, gereksiz evrak talebi, gereğinden fazla teminat talebi, alternatif ürün eksikliği, kredi vade uyumsuzlukları konularından şikâyet ettiği görülmüştür. Tarımın sürdürülebilmesi için finansman sorunlarının kamu tarafından minimize edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda yukarıda sayılan sorunların en aza indirilebilmesi için dinamik limitli kredilerin tahsisi, yapay zekâ uygulamaları ile kullanıcı dostu finansman ürünlerinin hizmete sunulması, tüm finans aktörlerinin bu sektöre yönelmesi başlıca önerilerimiz olup, bunların hayata geçirilmesi sektörün geleceği açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examined the agricultural policies through the financing issue, which has an important place in Turkey's agricultural policies, and investigated the financing problems in agricultural enterprises and produced solutions in the light of these data. The data of the study were obtained by face to face or digital survey method with 405 agricultural enterprises throughout the province of Çorum. In addition, the satisfaction levels of business owners were measured with Likert type questions.İn this study, the subject of agricultural financing in Turkey has been explained from the past to the present, the applied methods have been mentioned, the problems of agricultural enterprises have been researched, and solutions have been offered to benefit the development of our country's agricultural sector. In this study, it was seen that businesses complained about the following issues: file fee, commission, insurance, etc. costs, interest rates, government supports, procedural excess, unnecessary document demand, excessive collateral demand,lack of alternative products,loan-duration mismatches. Financing problems should be minimized by the public to sustain agriculture. In this context, to minimize the above-mentioned problems, our main suggestions are the allocation of dynamic limit loans, the introduction of artificial intelligence applications and user-friendly financing products, and the orientation of all financial actors to this sector, and their implementation is important for the future of the sector.