Harcamalara katılma paylarının tarihsel gelişimi ve uygulamada yaşanan sorunların incelenmesi
The historical development of participation in expenditures and investigation of problems in implementation
  1. Tez No: 777488
  2. Yazar: SILA NAZİLE TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SEMİH ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kentleşme olgusu ile beraber geçmişten günümüze kentlerde altyapı çalışmaları önem kazanmıştır. Bir takım altyapı hizmetlerinin yerel yönetimler aracılığı ile gerçekleştirildiği görülmektedir. Ancak bu hizmetler yerine getirilirken yerel yönetimler mali kaynak yetersizliği sıkıntısı yaşamaktadırlar. Yerel yönetimlerden belediyeler ve belediyelere bağlı idarelerce gerçekleştirilen bir takım altyapı hizmetlerinin finansmanı 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu kapsamındaki vergi, harç ve harcamalara katılma payları ile sağlanmaktadır. Belediyenin öz gelirlerinden olan ve hizmetten yararlanan gayrimenkul sahiplerinin belirli bir pay oranında harcamalara katılması prensibine dayanan“harcamalara katılma payları”ile ilgili yargıya intikal eden ve uygulamada karşılaşılan sorunlar bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı belediyelerin hizmetlerinin finansman kaynaklarından biri olan harcamalara katılma paylarının açık ve doğru anlaşılmasını sağlamaktır. Çalışma harcamalara katılma paylarının geniş bir persfektifte ele alınarak açıklanması, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 23. maddesi ile harcamalara katılma payları arasındaki farkların ortaya konulması ve yargı kararlarından tespit edilen sorunlara çözüm önerileri sunması bakımından önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada; harcamalara katılma payları ile ilgili kaynak araştırması yapılmış, geçmişten bugüne kadar harcamalara katılma paylarının geçirmiş olduğu tarihsel gelişim sürece değinildikten sonra konuya ilişkin yasal düzenlemeler detaylıca ele alınmıştır.Harcamalara katılma payları ile karıştırılan 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 23. maddesindeki“teknik altyapı bedeli”hukuksal çerçevede incelenmiş, harcamalara katılma payları ve teknik altyapı bedelinin hesaplanmasına ve farklılıklarına yer verilmiştir. Çalışmanın sonraki bölümünde harcamalara katılma paylarınave teknik altyapı bedeline ilişkin bilgiler yargı kararları incelemesi ile bütünleştirilerek yasal düzenlemelerin uygulanmasına ilişkin yargı kararları üzerinden tespit edilen sorunların incelemeleri yapılarak bulgular ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuç bölümünde ise tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur. Uygulama kaynaklı çıkan uyuşmazlıkların çözülebilmesiyle birlikte yargı yükünün hafifletilmesi ve uygulamaları yapan personelin çalışmalarını teoriye uygun bir biçimde yürütebilmesi bakımından ilgili birimlerin, hâkimlerin ve denetleyicilerin bu konuda yetkin eğitimler verilen gayrimenkul geliştirme ve yönetimi bölümlerinde eğitim alarak teoriye ve pratiğe ilişkin bilgilerini geliştirmeleri yararlı görülmektedir. Yasal düzenlemeleri ve uygulamayı birlikte yürütebilen, yasal değişiklikleri uygulayabilmekte direnmeyen uzmanların gerekliliği de çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urbanizationand infrastructure works have gained importance in cities from thepast to the present. It is seen that some infrastructure services may be carried out by local governments. However, while these services are being fulfilled, local governments are experiencing a lack of financial resources. Financing of some infrastructure services carried out by municipalities from local administrations and administrations affiliated with municipalities is provided by participation shares in taxes, fees, and expenditures within the scope of Municipal Revenues Law No. 2464. The problems encountered in practice and related to the“participation share in expenditures”, which are based on the principle of participation of real estate owners, which are the own revenues of the municipality and benefiting from the service, in the expenditures at a certain share rate, form the basis of this study. This study aims to provide a clear and correct understanding of the share of participation in expenditures, which is one of the financing sources of the services of municipalities. The study is important in terms of presenting solutions to the problems determined by judicial decisions by revealing the differences between the 23rd article of the Zoning Law No. 3194 and the share of participation in the expenditures. In this study; resource research has been made on the share of participation in expenditures, and after the historical development process of participation in expenditures has been mentioned from the past to the present, the legal legislation on the subject has been discussed in detail. The“technical infrastructure cost”in the 23rd article of the Zoning Law No. 3194, which is confused with the participation shares in the expenditures, has been examined in the legal framework, the calculation of the participation shares in the expenditures and the technical infrastructure cost and their differences are given. In the remaining parts ofthe study, the information on the participation share in expenditures and the technical infrastructure costwas integrated with the review of the judicial decisions, and the findings were revealed by examining theproblems identified through the judicial decisions regarding the implementation of the legal legislation. Inthe conclusion part of the study, solutions for the identified problems are presented. Relevant units,judges, and supervisors should improve their theoretical and practical knowledge by receiving training inreal estate development and management departments, where competent training is provided in thisregard, to alleviate the burden of the judiciary and to carry out their work following thetheory, together with the resolution of disputes arising from practice. The necessity of experts who cancarry out the legal legislation and implementation together and who do not resist applying the legalchanges is also revealed in the study.