Tekstil sanayi atıksularının arıtılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 77749
  2. Yazar: SEVGİ GEZERGEN ASMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada tekstil endüstrisi atıksulannın kimyasal çöktürme düzeniyle arıtılması için pıhtılaştıncı olarak; demir III klorür, demir II sülfat ve Alüminyum sülfat yumaklaştırma ve çöktürme yardımcısı olarak anyonik poli elektrolitler kullanılmıştır. Üstte kalan duru fazdan alınan, suya deneyler yapılarak kimyasal arıtılabilirlik verimleri belirlenmiştir. Yürütülen kimyasal arıtılabilirlik çalışmaları sonucunda; pH=5.0'da ve 1000 mg/lt'den daha fazla miktarda FeCI3 dozajının %70 KOİ giderme verimi sağladığı, bu durumda renk gideriminin %99 oranında gerçekleştiği görülmüştür. pH= 8.0'de 3000 mg/lt FeSO4 ilavesinde KOİ giderme verimi %57'dir. Ancak APE ilavesiyle 1500 mg/lt FeSO4 ilavesi sonucu %55 KOİ ve %69 TOK giderme verimi tespit edilmiştir. Renk ve bulanıklık verimi, pH=8.0 olarak sabit tutulduğunda dozajın atmasından etkilenmeyerek %99 olarak gerçekleşmiştir. pH=5.0'da 2000 mg/lt A12(SO4)3 ilavesinde KOİ %67 oramnda giderilirken, renk ve bulanıklık giderme verimleri sırasıyla %96 ve %97 olarak gerçekleşmiştir. Yumaklaştırma yardımcısı olarak APE kullanıldığında 1000 mg/lt Alüminyum sülfat, %71 KOİ ve % 92 renk giderme verimini sağlamıştır. Bütün deney sonuçlarından görüldüğü gibi, APE kullanıldığında daha az koagülant madde ile daha yüksek arıtma verimi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, for treatment of textile wastewater by precipitation method, we used iron III chloride, iron II sulphate and aluminium sulphate as a coagulator and anionic polyelectrolites for flocculation and precipitation. We performed COD, TOC, turbidity and color tests on clear water taken from the top of jar for treatment productivity evaluation. At pH=5.0 and FeCl3 > 1000 mg/1, 70% removal of COD and 99% removal of color are seen. At pH=8.0 and FeSO4 = 3000 mg/i, removal of COD is found 57%. On the other hand, when anionic polyelectrolites are added; FeSO4 = 1500 mg/1 COD removal is found 55% and TOC removal is found 69%.When pH=8.0, removal of color and turbidity is not influenced by increase in dosage, which is 99%. At pH=5.0 and A12(S04)3= 2000 mg/1, removal of COD is found 67% and color and turbidity removals are found respectively 96% and 97%. When anionic polyelectrolites are added; at Aİ2(SO4)3=1000 mg/1 removal of COD is found 71% and removal of color 92%. As a result, when anionic polyelectrolites are added; while using less coagulator, more treatment productivity can be obtained.