Genç basketbolcu kadınlarda core kuvvet antrenman destekli modifiye yaralanmalardan korunma programının anaerobik güç ve core kuvvet üzerine etkisi
The effect of modified core asisted injury prevention program on anaerobic power and core strength in young basketball players
- Tez No: 777495
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamız, genç kadın basketbolcularda (n=30) core kuvvet antrenmanı destekli yaralanmalardan korunma programının anaerobik güç ve core kuvveti üzerine olan etkisini araştırmak üzere planlandı. Çalışmaya yaş ortalamaları 17±0,89, boy ortalamaları 175,6±7,9, kilo ortalamaları 67,3±10 olan Galatasaray Altyapı Basketbol Kulubü (n=15) ve yaş ortalamaları 17,53±0,83, boy ortalamaları 174±5,90, kilo ortalamaları 63±8,8 olan İstanbul Üniversitesi Basketbol Kulubü (n=15) takımlarının basketbolcuları dahil edildi. Demografik özellikleri arasında anlamlı fark bulunmayan sporcular, çalışma grubu ve kontrol grubu olarak 2'ye ayrıldı. Çalışma grubu 8 hafta boyunca rutin antrenman programlarına ek olarak maç öncesi hariç her antrenmandan önce olacak şekilde yaralanmalardan koruyucu programını uyguladılar. Yine 8 hafta boyunca üç haftalık periyotlarla egzersizlerin zorluk derecesi arttırılarak haftada 3 kez olmak üzere core egzersiz programımız uygulandı. Kontrol grubu ise rutin antrenman programlarını uygulamaya devam ettiler. Program öncesinde ve sonrasında olacak şekilde anaerobik güç, dikey sıçrama testi ile core kuvveti ise izokinetik cihazda 60°/sn ve 90°/sn açısal hızlarında gövde fleksiyon-ekstansiyon testi ile değerlendirildi. Core kuvvet egzersizleri uygulanmadan önce izokinetik test bulgularının 60°/sn ve 90°/sn açısal hızlarındaki tüm verilerinde, pik güç, ortalama güç ve dikey sıçrama yüksekliğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate the effect of core strength training assisted injury prevention program on anaerobic power and core strength in young female basketball players(n=30). Basketball players from Galatasaray Youth Basketball Club(n=15) with average age of 17±0.89, average height of 175.6±7.9, average weight of 67.3±10 and Istanbul University Basket Club(n=15) teams with an average age of 17.53±0.83, average height of 174±5.90, average weight of 63±8.8 were included. Participants were divided into two groups: study and control group. There was no significant differences in their demographic characteristics. In addition to the routine training programs for 8 weeks, the study group applied the injury prevention program before each training session, except before the match. Again, for 8 weeks, our core exercise program was applied 3 times a week by increasing the difficulty level of the exercises in three-week periods. The control group maintained their routine training programs. Before and after the program, anaerobic power was evaluated with vertical jump test, core strength was evaluated with trunk flexion-extension test at 60°/sec and 90°/sec angular velocities on the isokinetic device. First, no significant differences in isokinetic test results at 60°/sec and 90°/sec angular velocities, peak power, average power and vertical jump height were found between groups before core strength exercises were applied. As result; After 8-week exercise program statistically significant improvement were found in isokinetic test results, peak power, average power and vertical jump height in study group compared to baseline measurements.