Investigation of how task related programs affect activation offrontoparietal regions
Görevle ilgili programların frontoparietal bölgelerin aktivasyonunu nasıl etkilediğinin incelenmesi
- Tez No: 777496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AUSAF AHMED FAROOQUI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zamansal sürece yayılmış ve içinde adım adım yapılması gereken görevler içeren hedefe yönelik bir davranışı tek bir görev olarak yürütürüz. Tüm görevi kapsayan zamana yayılmış davranışın yürütülmesi, programlar aracılığıyla gerçekleşir. Programlar tüm görevle ilgilidir. Bu programlar görevin başında oluşturulur. Daha uzun bir göreve sahip bir program, aynı ama daha kısa göreve göre daha büyük program yükü taşır. Bilişsel kontrol gerektiren amaca yönelik görevlere, bir dizi fronto-parietal bölge (Çoklu Talep (MD) bölgeleri olarak da bilinir) yanıt verir. Bir görevin daha yüksek bilişsel kontrol talepleri, MD bölgelerindeki daha yüksek aktivite ile ilişkilidir. Bilişsel kontrol taleplerinden kaynaklanan yükten farklı başkai bir bilişsel yük var mıdır?Program, literatürde tanımlanan tipik bilişsel yükten farklı bir yükse, MD bölgelerindeki aktivite paterni, MD bölgelerindeki bilişsel yükün tipik etkisinden farklı olmalıdır. Bu çalışmada bu konuyu inceledik. Deneyde, katılımcılar 3-geri görevini 2 koşulda yürüttüler. Bir koşul, yüksek işleyen bellek yüküne (yüksek bilişsel kontrol talepleri) ve yüksek program yüküne sahipti. Diğer koşul, düşük işleyen bellek yüküne (düşük bilişsel kontrol talepleri) ve düşük program yüküne sahipti. Sonuçlar, MD bölgelerinde düşük işleyen bellek yükü koşullarındaki aktivitenin, yüksek işleyen bellek yükü koşulundaki aktiviteden daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu, program yükünün çalışan bellek yükünden farklı bir yapıya sahip olduğunu gösterir çünkü MD bölgelerindeki farklı aktivite modellerini yansıtır.
Özet (Çeviri)
We don't individually execute many components of goal directed tasks. We execute a temporally extended, goal-directed behaviour as one entity. Execution of extended behaviour that subsumes the entire task occurs via programs. Programs are related to the entire task. A program of a longer task requires larger programs than same but shorter task. A set of fronto-parietal regions (also known as Multiple Demans (MD) regions) activates in response to goal-directed task that requires cognitive control. Higher cognitive control demands of a task is associated with higher activity in MD regions. Is there any cognitive load different than the load stem from cognitive control demands? If the program loads differently than the typical cognitive load defined in the literature. If so, the activity pattern in MD regions should be different than the typical effect of cognitive load in MD regions. In this study, we investigated this issue. In the experiment, participants execute 3-back task in 2 conditions. One condition had high working memory load and high program load. The other condition had low working memory load and low program load. Results showed that activity in low working memory load conditions in MD regions was higher than the activity in high working memory condition. This indicates that the program load has different construction from working memory load so that, it reflects where different brain activity.