Çocuk acil servisine ateş şikayeti ile başvuran hastaların kısa dönem sonuçları
Short-term outcomes of patients presented to the pediatric emergency department with fever
  1. Tez No: 777497
  2. Yazar: ÜLKEM KOÇOĞLU BARLAS
  3. Danışmanlar: UZMAN EMİNE TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çocuk acil servisimize ateş şikayeti ile başvuran hastaların kısa dönem sonuçlarını incelediğimiz araştırmamız, 2009 yılı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında S.B. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine ateş şikayeti ile başvuran 245 çocuk incelenerek ve anneleri ile yüzyüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 28 gün ile 15 yaş aralığında ve acil serviste ölçülen aksiller ateş düzeyi 38 C ve üzerinde olan hastalar alınmıştır. Ayrıntılı anamnez ve sistemik fizik muayene sonrası annelerden son 2 haftalık aile hikayesi ve kendileriyle ilgili demografik özellikler ile ilgili bilgiler alınmıştır. 7- 10 günlük tedavi izlemi sonucunda ulaşılan annelere karşılaştıkları durumlar ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarında; Annenin eğitim durumu ile acil servise başvuru zamanı, ateşin düşme zamanı ve ateş düşmediği zaman uygulanan ek tedaviler arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını; tüm annelerin ateşli çocukları için gereken endişeyi taşıdığını ve uygun olanı yaptığını, Uygulanan tedavi ile ateşin düşme zamanı ve ek semptomların azalma süresi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını; ailelerin ısrarlarına rağmen hekim arkadaşlarımızın antibiyotik reçeteleme alışkanlığından vazgeçmesi gerektiğini, Ateşin düşme zamanı ile evde yaşayan kişi sayıları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığını; ailedeki yetişkin ve çocuk sayılarının fazlalığının yanlış inanışın aksine hastalıkların yayılımına zemin oluşturmadığını, Düşünülen ön tanılar ile ateşin düşme zamanı arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını; ön tanımız basit viral üst solunum yolu enfeksiyonu ya da hastaneye yatırarak izlemek zorunda kaldığımız ağır merkezi sinir sistemi enfeksiyonu olsun, önemli olanın uygun tanı ve uygun tedavi olduğunu, Ateşli hastalıkların çocuklarda verdiği fiziksel rahatsızlıklar yanında okul günü kayıplarına yol açtığını bununda ebeveynlerde iş gücü kayıplarına yol açabileceğini saptadık. Tedavi şekli ile ek tedavi varlığı arasında ve ön tanı ile ek tedavi varlığı arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişkinin saptanması ise ailelerin antibiyotik yazılmayan reçetelerden memnun olmamaları veya klinik tablosu gürültülü giden ve klinik seyri uzun süren hastalıkların sonlandırılması konusunda aceleci davranmalarını düşündürmektedir. Antibiyotik reçetelemenin önüne geçilemediği ülkemiz şartlarında tez çalışmamızda çıkan sonuçların hem ebeveynler hem de ateşli çocuklarla sık karşılaşan hekim arkadaşlarımız için bir kılavuz olmasını diliyoruz. Bu konuda gerek tıp eğitimi sırasında gereken özenin gösterilmesi gereksede özellikle annelerin bilinçlendirilmesinin sağlıklı bir neslin oluşmasına büyük katkısı olacağı kesindir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Fever is one of the most commonly encountered symptoms during childhood. It generally arises from simple viral diseases which ameliorate spontaneously in a short time. However, in very few of children with fever, there are serious bacterial infections, neoplastic or immunological diseases which threaten life or might affect the quality of the life in the future. METHOD: In this prospective study, we recruited 245 cases between 28 days-15 years presented with fever complaint to Pediatric Emergency Department of Okmeydanı Training and Research Hospital between March-May 2009 and having axillary temperature over 38C measured in emergency department. Questions regarding drop period of fever and problems encountered during this period were asked to the mothers whom were got in touch after 7- 10 days. Results were analyzed regarding patient, parents and treatment methods. CONCLUSION: After analysis, we determined that there was no statistical significant relationship between mother education level and presenting time to emergency department, drop period of the fever and additional treatments administered in case of fever did not drop (p0,05), no statistical significant relationship between administered treatment and drop period of the fever and reduction period of additional symptoms (p0,05), no statistical significant relationship between proposed prediagnosis and drop time of the fever (p0,05) and fever diseases caused school-day losses in addition to physical discomfort in the children. Determination of statistical significant relationship between type of treatment and presence of additional treatment and between prediagnosis and presence of additional treatment (p0,05) was considered to be unsatisfaction of the families from the prescriptions not including antibiotics or growing impatient of the families against diseases with severe clinic picture and long-term clinic course and wishes to obtain a good result as soon as possible. DISCUSSION: We wish that the results obtained from our thesis study performed under the conditions of our country in which antibiotic prescription can not be avoided would be a guide for both parents and our colleagues frequently examine children with fever. Regarding this issue, either due care during medical education or especially raising the awareness of the mothers would contribute a lot to healthy growth of future generations.