Yıldızların dönme hızının H-R diyagramı üzerindeki davranışı
Rotational velocity behaviour of stars on H-R diagram
  1. Tez No: 777532
  2. Yazar: FATİMA MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA YAZ GÖKÇE, PROF. DR. ERNST PAUNZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yıldızların dönmesi farklı yıldız türlerinin astrofiziĞinin çalışılması açısından önemlidir. Bu amaçla, bu yüksek lisans tezinde, yıldızların öngörülen dönme hızlarının (vsini) bir fonksiyonu olarak H-R diyagramı incelenmiştir. Bu çalışmayı yapabilmek için ilk önce yıldızların litaratürdeki tüm ölçüm olarak verilmiş 410723 tane yıldız için vsini hızları toplanmıştır. Veriyi homojen hale getirmek için 2MASS gökyüzü tarama programındaki verilerle eşleştirme yapılmıştır. Bu katalog verileri tüm tayf türü ve farklı ışıma gücü verilerini içermektedir. Ayrıca Gaia ile eşleştirme yapılmış ve böylelikle en güncel, hassas astrometrik ve fotometrik verilerle H-R diyagramı çizilmiştir. Diyagramda ortalama vsini'e göre H-R diyagramı incelendiğinde genel olarak sıcak yıldızlara doğru gidildikçe ortalama vsini beklendiği gibi artmaktadır. Bu diyagramdan buna uymayan yıldızlarda bulunmaktadır. Bu yıldızların neden bu genel davranışı sergilemediği ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Tez çalışması hem bu kataloğun büyük miktarda yıldız içermesi hem güncel verilerle yıldızların tüm vsini değerlerinin toplanması hem de her tür tayf türünü içermesinden dolayı özgündür. Bu nedenle, bu tez çalışmasının çıktıları başka çalışmalara ilham olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rotation of the stars is a significant parameter for the astrophysical studies of the different type stars. For this purpose, in this master's thesis, the H-R Diagram as a function of the star's projected rotational velocity (vsini) has been investigated. In order to be able to do this study, all projected rotational velocity (vsini) values of 410723 stars given as measurements in the literature were collected. In order to make the data homogeneous, the data matching process was completed with the 2MASS sky scanning survey's data. This catalog includes all spectral types stars and the different luminosity data of the stars. In addition, the data was matched with Gaia data and thus H-R diagram was drawn with the most up-to-date, precise astrometric and photometric data. While the H-R diagram is examined according to the mean vsini values, in general mean vsini value increases towards to the hot stars as expected. There are stars that do not fit it in this diagram. The reason, why these stars do not exhibit for this general behavior has been studied. This catalog is based on the fact that this catalog contains a large number of stars, as well as the collection of all stars up-to-dated data. The thesis is unique in that reason this catalog contains a large number of stars, collects stars' projected vsini values, includes all types of stars, and contains up-to-date data. For this reason, it is thought that the outputs of this thesis will be a source of inspiration for other studies.