Elektrokimyasal delme işleminde delik kalitesinin iyileştirilmesi üzerine bir çalışma
A study on improvement of hole quality in electrochemical drilling process
  1. Tez No: 777531
  2. Yazar: EMRE AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada alışılmamış imalat yöntemlerinden biri olan elektrokimyasal işleme (EKİ) yöntemi ile kör delikler delinmiş olup, işleme parametrelerinin delik kalitesi üzerine olan etkisi incelenmektedir. Parametrelerin delik kalitesine olan etkisinin incelenmesinde kör deliklerin kesit görünüşleri kullanılmaktadır. Deney sonuçları olan en yüksek delik derinliği, kesit alan uyumu ve kesit çevre uyumu için Minitab programında modeller oluşturularak, regresyon denklemleri elde edilmiştir. Çalışmanın devamında entropi yöntemi ve analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ile optimum işleme parametreleri tespit edilerek ve bu parametrelere göre doğrulama deneyleri yapılarak sonuçlara ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, blind holes were drilled with the electrochemical machining process (ECM), which is one of the unusual manufacturing methods. The effect of machining parameters on the hole quality is investigated. Cross-sectional views of blind holes are used to examine the effects of parameters on hole quality. Models are created in the Minitab program and regression equations are obtained for the maximum hole depth, cross-sectional area compatibility and cross-sectional environment compatibility, which are the test results. In the continuation of the study, the optimum processing parameters are determined with the entropy method and the analytical hierarchy process (AHP), and the results are obtained by performing verification experiments according to these parameters.