La Turquie et l'union pour la méditerranée : Le nouvel elan de processus de barcelone ?
Akdeniz için birlik ve Türkiye: barselona sürecinde yeni dönem?
- Tez No: 777536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YVES VILTARD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Avrupa – Akdeniz Ortaklığı'ndaki konumunu incelemeyi amaçlamakta ve iki temel soruya cevap aramaktadır: Türkiye'nin - Barselona süreci ve Akdeniz için Birlik ayrı ayrı göz önünde bulundurularak - Avrupa – Akdeniz Ortaklığı'na bakış açısı nasıldır? ; Neden Türkiye Akdeniz havzasındaki Avrupa girişimlerine çekince ile yaklaşmaktadır? Bu sorulara cevap ararken, bu çalışma aynı zamanda Barselona süreci ve Akdeniz için Birlik'i de ayrı ayrı ele alarak kurumsal yapıları ve hedefleri çerçevesinde incelemektedir. Öte yandan, Türk dış politikasındaki Akdeniz algısı ana hatları ile ortaya konulmaktadır. Böylece, Avrupa – Akdeniz ilişkilerinin tarihsel gelişimi ortaya konularak ve Türkiye'nin Avrupa – Akdeniz işbirliği sürecine yaklaşımı ele alınarak, bu çalışma Türkiye'nin bölgesel işbirliklerine yönelik olumlu yaklaşımına karşın Avrupa – Akdeniz Ortaklığı'ndaki çekincelerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze Turkey's position in the Europe-Mediterranean Partnership. It seeks answers to two principle questions: What is Turkey's perspective on the Europe-Mediterranean Partnership - considering the Barcelona process and the Union for the Mediterranean separately?; Why does Turkey approach European initiatives in the Mediterranean basin with reservations? While seeking answers to these questions, this study examines the Barcelona process and the Union for the Mediterranean separately within their institutional structures and objectives. On the other hand, it outlines the perception of the Mediterranean in Turkish foreign policy. By studying the historical development of Euro-Mediterranean relations and Turkey's approach to the Euro-Mediterranean cooperation process, this study aims to reveal Turkey's reservations about the Euro-Mediterranean Partnership despite its sympathy for regional cooperation.