İnfantil kolik tedavisinde geleneksel uygulamalar
Traditional practices in the treatment of infantile colic
- Tez No: 777535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP ALMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada 0-6 ay arasındaki süt çocuklarında infantil kolik tanısı konan bebeklerde tedavi amacıyla kullanılan geleneksel yöntem uygulamalarının çeşitleri ve bu yöntemlerin faydalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine ve acil servisine ağlama, huzursuzluk, karında şişkinlik şikayeti ile başvuran 0-6 ay arasındaki bebeklerden Wessel kriterlerine göre İK tanısı konan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmada hastaların ebeveynlerine yüz yüze yöntem ile anket uygulandı. Bu ankette toplam 63 soru mevcuttu. Birinci bölümde bebeğin ve ailenin demografik bilgilerine yönelik sorulardan oluşmaktaydı. İkinci bölümde ise İK tedavisinde uygulanan geleneksel yöntemler ve bu yöntemlerin uygulanma süresi ve görülen faydayı derecelendirerek soruldu. Veriler, SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 22.0 programı (SPSS Inc. Chicago, IL, United States) kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde; Ki-kare, Student T, Pearson, Spearman testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This paper aims to determine the types of traditional method applications used for treatment and the benefits of these methods in infants diagnosed with infantile colic in infants aged 0-6 months. Method: Infants aged 0-6 months who applied to the outpatient clinics and emergency services of Adıyaman University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics with complaints of crying, restlessness, and bloating in the abdomen were evaluated. Patients diagnosed with infantile colic according to Wessel criteria were included in the study. In the study, a face-to-face questionnaire was applied to the parents of the patients. There were 63 questions in total in this survey. The first part consisted of questions about the demographic information of the baby and the family. In the second part, the traditional methods applied in the infantile colic treatment and the duration of application of these methods, and the benefit asked by grading. Data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program (SPSS Inc., Chicago, IL, United States). In the evaluation of the data; Chi-square, Student T, Pearson, and Spearman tests were used.