Standart Önlemlere Uyumu Etkileyen Faktörler Ölçeği Öğrenci Versiyonu'nun türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
Turkish validty and reliability study of the Factors Influencing Adherence to Standard Precautions Scale Student Version
- Tez No: 777555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Metodolojik olarak planlanan çalışmanın amacı Standart Önlemlere Uyumu Etkileyen Faktörler Ölçeği Öğrenci Versiyonu'nun Türk toplumuna uygunluğunun geçerlik ve güvenirliğini test etmektir. Araştırma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 230 hemşirelik öğrencisiyle 2022 ocak- haziran ayları arasında yürütülmüştür. Veriler, Kişisel Bilgi Formu“ ve ”Standart Önlemlere Uyumu Etkileyen Faktörler Ölçeği Öğrenci Versiyonu“ ile toplanmıştır. Veriler değerlendirilirken, dil geçerliği, kapsam geçerliği, yapı geçerliği ve iç tutarlılık analizlerinden yararlanılmıştır. Ölçeğin dil eşdeğerliği çeviri geri-çeviri yöntemi ile sağlanmıştır. Kapsam geçerliği yönteminde tüm maddelerin indeksleri 0,80-1,00 arasında hesaplanmıştır. Yapı geçerliğini elde etmek için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış olup χ2 /sd=575,34/224=2,56, TLI= 0,90, CFI= 0,92 ve RMSEA= 0,083 olarak bulunmuştur. Değişmezlik güvenilirliği için test-tekrar test analizi uygulanıp korelasyon katsayıları 0,747-0,997 arasında bulunmuştur. Alt boyutlara ait cronbach α katsayıları 0.585-0,847 arasında değişmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bu ölçeğin geçerlik ve güvenirlik için gereken değerleri karşıladığı bulunmuştur. Sonuç olarak ”Standart Önlemlere Uyumu Etkileyen Faktörler Ölçeği Öğrenci Versiyonu" Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
This methodological study aims to test the reliability and validity of the Factors Influencing Adherence to Standard Precautions Scale - Student Version (FIASP-SV) for the Turkish population. The study was conducted with 230 nursing students studying at Çanakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Health Sciences between January and June 2022. The data were collected using the“Personal Information Form”and the“Factors Influencing Adherence to Standard Precautions Scale - Student Version”. Linguistic validity, content validity, construct validity, and internal consistency analyses were used to evaluate the data. Linguistic equivalence of the scale was achieved by the translation-back-translation method. In the content validity, the indices of all items were found to be in the range of 0.80-1.00. Confirmatory factor analysis was performed to obtain construct validity with the values of χ2 /sd=575.34/224=2.56, TLI= 0.90, CFI= 0.92, and RMSEA= 0.083. Test-retest analysis was applied for invariance reliability, and correlation coefficients were found in the range of 0.747-0.997. Cronbach's α coefficients for the sub-scales ranged between 0.585 and 0.847. According to the results obtained, it was found that this scale met the required values for validity and reliability.