8 bit gri tonlu görüntü sıkıştırma uygulamaları
  1. Tez No: 77757
  2. Yazar: YUSUF KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Görüntü bilgisinin daha kaliteli olarak işlenmesi, iletilmesi ve saklanması işini daha az sistem kaynaklarıyla gerçekleştirmek amacıyla bit başına düşen piksel miktarını arttırarak görüntü sıkıştırılır. Bu tez çalışmasında kayıplı görüntü sıkıştırma yöntemlerinlerinden DCT temelli görüntü sıkıştırma yöntemi baz alınarak DCT katsayılarını alt bantlarına ayırmak ve bu alt-bantlara bit tahsisi, sıfır atama ve kuantalama işlemlerinin alt- bantlara dayandırılarak gerçekleştirilmesinin kodlama kalitesi ve sıkıştırma oranının arttırılmasına yönelik katkıları incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak görüntü dosyasını sıkıştıran, sıkışmış dosyayı yeniden açan ve yeniden açılan dosya ile orijinali arasındaki hata farklarını hesaplayan uygulama programları hazırlanmıştır. Uygulama programları DCT matrisinin boyutunu, kesme faktörünü ve alt-bantlara tahsis edilecek bit miktarlarını parametre dosyasından okuyarak sıkıştırma işlemi gerçekleştirir.
Özet (Çeviri)
The image is compressed by increasing the number of pixels per bit for the sake of accomplishing the high quality processing, transmitting and storage of image data with less system resourceds. In this thesis, DCT based image compression method, which is one of the lossy image compression methods, is used. By this way, the effects of subband decomposition of DCT coefficients, bit assignment to those subbands, zero assignment and subband based quantising on the quality of coding and increasing the comression ratio is also reviewed. With this thesis, some application programs that compresses the image file, decompresses the compressed image file, creates an error image and measures the differences between original image and decompressed image, are prepared. Application programs perform compression procecesses by reading the dimension of DCT matrix, zero assignment value and number of bits to be assigned to the subbands from the parameter file.