Türkiye'de leasing uygulamaları ve bir araştırma
- Tez No: 77758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, leasing'in önemi, bir finansal araç olarak diğe finansal araçlar arasındaki yeri, uygulamada yaşanan problemleri analiz edilmektedir. ilk bölümde, leasing'in tanımı, ana terminolojisi, nasıl işlediği ve tarihsel gelişimi yer almaktadır. Takip eden konularda ise, leasing'in türleri ve kiralanan mallar analiz edilmektedir. İkinci bölümde, yürürlükte olan kanuna göre leasing'in nasıl uygulandığı, yasal düzenlemeleri, özellikleri, avantajları derinlemesine analiz edilmekte, bunun yanında Türkiye'de leasing'in yetersiz kullanımının nedenleri ve problemleri sunulmaktadır. Bundan başka, leasing'in muhasebesi, getirilen, fon kaynakları ve prosedürü analiz edilmektedir. Son olarak, üçüncü bölümde, bir leasing şirketinde, müşterilerin leasing uygulamaları üzerine bir araştırma yapılmaktadır. Amacımız, leasing uygulamalarını değerlendirerek, diğer ülkelere nazaran geniş ölçüde kullanılmama nedenleri ve uygulamada iyileştirme önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of leasing as a financial instalment, its place among other financial tools, its application and problems encountered in practice are analysed. In the first chapter, definition of leasing, basic terminology, how it operates and historical background are given. It is followed by types and items leased are analysed. In the second chapter, how leasing is applied according to the current law in action is mentioned. Legal regulation, properties of leasing contracts, advantages and characterics of leasing are analysed deeply as well as problems and causes of insufficient use of leasing in Turkey are investigated. Moreover accountancy of leasing, the advantages it brings, fund resources and its procedure are analysed. Lastly, in the third chapter a research on customers of one leasing company is conducted. The aim is to evaulate leasing practices in Turkey, to search the reasons why it is not so widely used as compared to other countries and make some suggestions for improving the practices.