Bulut bilişimde vergilendirme: Doğrudan vergilendirme boyutu
Taxation in cloud computing: Direct taxation aspect
- Tez No: 777587
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÜZELTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Tıpkı elektrik ve su gibi bilgi işlem kaynaklarına da her an ve her yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgi işlem kaynaklarına ihtiyacı olanları hedefleyen bulut bilişim, farklı hizmet ve dağıtım modelleri üzerinden farklı çözümler sunmaktadır. Ticari anlamda başarılı iş modelleri üzerinden bu hizmetleri sunan hizmet sağlayıcıları vergi hukukunun temel kavram ve kurallarının sınırlarını zorlamakta ve bunları sorgulatmaktadır. Bu anlamda, en çok tartışılan ve sorgulanan konular arasında gelir unsurları ve işyeri kuralı yer almaktadır. Bu çalışmada bulut bilişim hizmetlerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde karşılaşılan sorunlardan gelirin nitelendirilmesi ve fiziki işyeri üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda, ilk bölümde vergi hukuku açısından bulut bilişim hizmetlerine ilişkin önemli hususlar ele alınmaktadır. İkinci bölümde mevcut gelir unsurları ve işyeri kuralları kapsamında bulut bilişim hizmetlerinde karşılaşılan sorunlar ayrıntılarıyla ortaya koyulmaktadır. Üçüncü bölümde ise bu sorunları çözme potansiyeline sahip öneriler teker teker ele alındıktan sonra sonuç kısmında çalışmanın bütününden elde ettiğimiz çıkarımlarımız ve çözüme ilişkin tespitlerimize yer verilmektedir. Bu tez“TÜBİTAK 2214/A Yurt Dışı Doktora Sırası Araştırma Burs Programı”ile Avusturya/Viyana Ekonomi Üniversitesi Institute for International and Austrian Tax Law'da tez araştırmaları yapılarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computing resources are necessity anytime and anywhere just as electricity and water. Cloud computing, which are aimed mainly at persons who need the resources, provides various solutions through different service and deployment models. Service providers who offer these services within commercially successful business models push the limits in terms of basic concepts and rules of tax law. In this context, income categories and permanent establishment are among the most discussed and queried issues. This study focuses on income characterization and permanent establishment which are two of the problems regarding taxation of income derived from cloud computing services. In this regard, in the first section of the study, prominent aspects of cloud computing in terms of tax law are examined. In the second section, problems encountered in cloud computing services within the scope of income characterization and permanent establishment rules are scrutinized in detail. After discussing the proposals that have the potential to solve the above-mentioned problems in the third section, our conclusion from the study and findings about solutions are given in the conclusion section. It must be noted that this thesis is the product of research conducted in Vienna University of Economy and Business Institute for International and Austrian Tax Law, Austria with the“TÜBİTAK 2214/A Abroad Doctorate Research Grant Program”.