Nanoparçacık katkılı sıvı yağların tribolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of tribological properties of liquid oils with nanoparticles
  1. Tez No: 777588
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ BEŞİRBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında SAE 20W50 motor yağı içerisinde MoS2 ve CaF2 katkılarının ve ham fındık yağı içerisinde farklı morfolojilerde sahip borik asit katkılarının tribolojik etkileri araştırılmıştır. Deneyler yüzeysel temas geometrisinde tasarlanmış block-on-ring deney düzeneği kullanılarak farklı çalışma koşullarında gerçekleştirilmiştir. Testler sonunda aşınmış numune yüzeylerinin mikroyapısal incelemeleri yapılmıştır. Motor yağı üzerinde MoS2 ve CaF2 katkılarının sürtünme ve aşınmayı azaltıcı etki göstermiştir ve sınır sürtünme bölgesinde motor yağının çalışmasını iyileştirmiştir. Ağır metal içeren katkı maddeleri yerine alkali metal tuzların yağ katkısı olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Granül ve toz borik asit katkıları, ham fındık yağının sürtünme ve aşınma davranışları üzerinde düşürücü etkiler göstermiştir. ve sınır yağlama bölgesinde baz yağın çalışmasını iyileştirmiştir. Bunun yanında borik asit morfolojisinin yağlayıcılık özelliklerini etkilediği görülmüştür. Çevre dostu ve yenilenebilir borik asit katkılı fındık yağının mineral esaslı yağlayıcılara alternatif olabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, the tribological effects of MoS2 and CaF2 additives in SAE 20W50 engine oil and boric acid additives with different morphologies in raw hazelnut oil were investigated. Experiments were carried out under different operating conditions using a block-on-ring experimental setup configured in surface contact geometry. At the end of the tests, microstructural analysis of the worn sample surfaces were examined. MoS2 and CaF2 additives showed friction and wear-reducing effects on engine oil and improved the operation of engine oil in the boundary friction region. It was concluded that alkali metal salts can be used as oil additives instead of heavy metal-containing additives. Granular and powdered boric acid additives showed reducing effects on the friction and wear behavior of raw hazelnut oil, and improved the operation of the base oil in the boundary lubrication zone. In addition, the effects boric acid morphology on lubricating properties were investigated. It was concluded that environmentally friendly and renewable boric acid added hazelnut oil can be used as an alternative lubricant to mineral based lubricants.