Modern liderlik yaklaşımlarının inovasyon yönetimiyle firma performansına etkisinin araştırılması: Marmara Bölgesi uygulaması
Modern approach to leadership of the investigation of the effect of innovation management company performance: Marmara Region application
  1. Tez No: 481104
  2. Yazar: ZAFER ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'de bulunan firmaların gelişmesiyle birlikte büyüme göstermeleri, ülke sanayisinde gelişmeler olması ve ekonomik liberalleşme ile birlikte dünyada ilgi duyulan bir pazar haline gelmesine rağmen Türkiye'de üretim ve hizmet sektöründe önemli ilerlemelerle birlikte ulusal kültürün özelliklerini anlamada inovasyon alanında yapılmış çalışmalar henüz istenen düzeye ulaşmış değildir. İşletme ve yönetim alanında literatüre bakıldığında saha çalışmalarının yerine, büyük çoğunluğu iş ve yönetim olayları üzerinde literatür tabanlı kültürel etkilerini incelenmesi olmuştur. Bu çalışmada farklı stratejik yönelimlerin yeni ürün performans üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla, marmara bölgesinde bulunan organize sanayi bölgelerindeki üretim firmaları üzerinde araştırmanın yapılması hedeflenmiştir. Stratejik açıdan, stratejik odaklılık ve inovasyon türlerini açıklayan kapsamlı literatür çalışmasıyla birlikte, kurum kültürü ve stratejik yönelim özelliklerinin firmanın ürünlerine ve performansına nasıl etkilediği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are developments in the country's industry through the development and growth indicators of the companies in Turkey and has become a market of interest in the world with economic liberalization. Studies in the field of innovation made in understanding the characteristics of the national culture, with significant improvements in manufacturing and services sector in Turkey has not yet reached the desired level. When looking at the literature in the field of business and management instead of working, based on the majority of business and management literature has been examining the cultural impact of the event. It also aims to investigate the effects of different strategic orientation on new product performance in this study. For this purpose, the production companies in the industrial zone located in the Marmara was planned for the research. From a strategic point of view, with an extensive literature describing the kind of strategic odalılık and innovation, corporate culture and strategic orientation will investigate the properties of the company's products and how it affects performance. This is relevant to studies within the country and abroad have been mentioned.