Orientalism and nostalgia in British travel writing on the balkans
Balkanlar hakkındaki İngiliz seyahat yazılarında oryantalizm ve nostalji
  1. Tez No: 777621
  2. Yazar: HALUK İHSAN TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin temel amacı, özel olarak Patrick Leigh Fermor'un A Time of Gifts (1977), Between the Woods and Water (1986) and A Broken Road: From the Iron Gates to Mount Athos (2013) isimli kitaplarından oluşan gezigünlüğü üçlemesinde ve Georgina Harding'in In Another Europe: A Journey into Romania (1990) isimli gezigünlüğünde gözlemlenen oryantalist ve nostaljik durumları incelemek ve bu İngiliz yazarlar tarafından yansıtılan ulusal ve toplumsal imgelere yorum yapmaktır. Bu çalışma temel olarak Edward Said, Andre Gingrich ve Maria Todorova gibi isimlerin oryantalizm teorilerine ek olarak, Joep Leerssen'in imagoloji teorisi ve Svetlana Boym'in nostalji teorilerini kullanmaktadır. Bununla beraber bu tez, imagolojik örnekler vererek ve bu imgelerin yaptığı katkıları belirterek ilgili eserlerdeki oryantalist durumların altını çizmek ve bu koşulların nostaljik durumlar ile nasıl etkileşime geçtiğini gözlemlemek amacındadır. Bahsedilen oryantalist durumlar, iki dünya savaşı arasındaki dönemdeki ve Soğuk Savaş'ın son dönemindeki koşulları göz önünde bulundurarak incelenmektedir ve çeşitli milletler tarafından üretilen imgelerin bu oryantalist ve nostaljik anlatılara nasıl katkıda bulunduğuna vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the orientalist and nostalgic conditions as well as images reflected in British travel writers, specifically in Patrick Leigh Fermor's travel trilogy consisting of A Time of Gifts (1977), Between the Woods and Water (1986) and A Broken Road: From the Iron Gates to Mount Athos (2013), and Georgina Harding's In Another Europe: A Journey into Romania (1990). This work mainly utilizes theories regarding orientalism such as those of Edward Said, Andre Gingrich and Maria Todorova, in addition to Joep Leerssen's theory of imagology and Svetlana Boym's theories of nostalgia. Furthermore, this thesis aspires to underline the orientalist conditions in the said works, by providing imagological examples that support these conditions and how they interact with nostalgic conditions felt or observed by authors. The orientalist conditions are handled in correlation with the conditions of the interwar period and the end of the cold war while the images reproduced by various peoples are underlined as contributing factors for both orientalist and nostalgic discourses.