Triple negatif meme kanserinde WNT/B-katenin sinyal yolağının inhibisyonunun terapötik etkisi
Therapeutic effect of inhibition of WNT/β-catenin signal pathway in triple negative breast cancer
  1. Tez No: 777620
  2. Yazar: AHMET TARIK HARMANTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS DİKİCİER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Wnt/β-katenin sinyal yolağının aktivatör kinazı olan TNIK' ın NCB-0846 ile inhibisyonunun triple negatif meme kanseri üzerindeki terapötik etkisinin moleküler düzeyde araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Triple negatif meme kanseri hücre hattı olarak MDA-MB-231, kontrol hücre hattı olarak ise MCF-10A hücreleri kullanılmıştır. WST-1 analizi ile NCB-0846'nın sitotoksik etkisi, Annexin V analizi ile apoptotik etkisi, hücre döngüsü analizi ile hücre döngüsüne etkisi ise , Akridin Oranj boyama ile hücre morfolojisine olan etkisi gösterilmiştir. Ayrıca CTNNB1 (β-katenin) gen ekspresyonu üzerindeki etkisi RT-PCR analizi gösterilmiştir. Tüm analizlerde hücrelere 1, 2 ve 3 μM dozlarda NCB-0846 uygulanmış ve NCB-0846 uygulanmayan hücre hatları negatif kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir ve deneyler üçer kez tekrar edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to investigate the therapeutic effect of NCB-0846 inhibition of TNIK, which is the activator kinase of Wnt/β-catenin signaling pathway, on triple negative breast cancer at the molecular level. MATERIAL AND METHOD: MDA-MB-231 cells were used as triple negative breast cancer cell line and MCF-10A cells were used as control cell line. WST-1 analysis showed the cytotoxic effect of NCB-0846, Annexin V analysis showed its apoptotic effect, cell cycle analysis showed its effect on cell cycle, and Acridine Orange staining showed its effect on cell morphology. In addition, the effect of NCB-0846 on CTNNB1 (β-catenin) gene expression was demonstrated by RT-PCR analysis.