İskemik mitral yetmezlik sebebiyle mitralkapak ve koroner arter baypas cerrahisiuygulanan hastalarda hastane mortalitesiniarttıran risk faktörlerinin belirlenmesi
Ichemic mitral failure develops mitralvalve and coronary artery bypass surgeryhospital mortality in applied patientsdetermination of increasing risk factors
- Tez No: 803168
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER SANİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Amaç: İMY gelişimi sebebiyle uygulanan kardiyak cerrahi operasyonu sık uygulanan bir prosedürdür. Sağlık alanındaki gelişmelere rağmen mortalite oranları izole kardiyak cerrahi prosedürlerine göre yüksek seyretmektedir. Çalışmamızda İMY tanısıyla kardiyak cerrahi planlanan hastalarda mortalite risk faktörlerini belirleyerek, mortalite oranlarının düşürülmesi hedeflenmiştir Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 2017-2023 yılları arasında İMY tanısıyla koroner arter baypas ve mitral kapak ve/veya triküspit kapak cerrahisi uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların bilgileri otomasyon sistemleri ve hasta dosyaları retrospektif olarak taranarak elde edildi. Tekrarlayan kardiyak cerrahi prosedür uygulanan, acil olarak operasyona alınan, triküspit kapak replasmanı yapılan, aort kapak patolojisi dolasıyla ek cerrahi girişim planlanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Postoperatif dönemde SVO geçiren hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastalar, mortalite gelişen ve gelişmeyen hastalar olarak iki grupta incelendi. Mortalite üzerine etki eden değişkenler arasında çok değişkenli lojistik regresyon modeli kurularak bağımsız risk faktörleri bulunmaya çalışıldı. Bulgular: Çalışmada değerlendiren 411 hastanın %13.6(56)'sında mortalite görüldü. Tek değişkenli lojistik regresyon analizinde yaş, cinsiyet, BSA, cerrahi öncelikli operasyona alınma durumu, LVEF, PAB, BUN, HCT, troponin, KRE, ekstra kardiyak arteriyopati, LA boyutu, KPB ve kross klemp süresinin her birinin tek başına istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Cardiac surgery due to the development of IMR is a common procedure. Despite advances in healthcare, mortality rates remain higher than in isolated cardiac surgery procedures. In our study, it was aimed to reduce mortality rates by determining the risk factors for mortality in patients scheduled for cardiac surgery with the diagnosis of IMR. Materials and Methods: Patients who underwent coronary artery bypass and mitral valve and/or tricuspid valve surgery with the diagnosis of IMR in our hospital between 2017 and 2023 were included in the study. The information of the patients was obtained by retrospectively scanning the automation systems and patient files. Patients who underwent repetitive cardiac surgical procedures, were operated on urgently, had tricuspid valve replacement, and were scheduled for additional surgery due to aortic valve pathology were not included in the study. Patients who underwent CVO in the postoperative period were excluded from the study. The patients were examined in two groups as patients with and without mortality. Independent risk factors were tried to be found by establishing a multivariate logistic regression model among the variables affecting mortality. Results: Mortality was observed in 13.6% (56%) of 411 patients evaluated in the study. In univariate logistic regression analysis, age, gender, BSA, surgical priority operation status, LVEF, PAB, BUN, HCT, troponin, CRE, extra cardiac arteriopathy, LA size, CPB, and cross-clamp time each alone had statistically significant effects. found.