Ortopedik cerrahi geçiren hastalarda ameliyathane basınç yarası gelişiminin azaltılmasında basınç yarası bakım paketinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of care bundle for pressure injuries on reducing the development of operating room pressure injuries in patients undergoing orthopedic surgery
- Tez No: 754997
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, ortopedik cerrahi girişim uygulanan hastalarda ameliyat sonrası erken dönemde uygulanan basınç yarası bakım paketinin hastaların ameliyathane basınç yarası gelişimi, ağrı, düşme korkusu ve konforu üzerine etkisinin belirlenmesine yönelik non randomize kontrollü, yarı deneysel klinik araştırmadır. Araştırmada klinik rehberler doğrultusunda hazırlanmış olan basınç yarası bakım paketi çalışma grubu hastalarına uygulandı. Bakım paketi“deri bakımı, pozisyon verme, erken mobilizasyon, beslenme ve sıvı alımı”girişimlerinden oluştu. Araştırmada önce kontrol grubu, daha sonra çalışma grubu verileri toplandı. Veri toplama amacıyla Hasta Tanıtıcı Veri Formu, 3S Ameliyathane Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Düşme Korkusu Ölçeği, Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu, Basınç Yarası Bakım Paketi Klinik Veri Toplama Formu, Ulusal Basınç Ülseri Danışma Paneli (National Pressure Ulcer Advisory Panel-NPUAP) (2016) Basınç Yarası Evreleme Sistemi Formu, Basınç Yarası Bölgeleri ve Evreleri İzlem Kayıt formları kullanıldı. Kontrol grubunda bulunan hastalara kliniğin rutin uygulaması yapıldı ve araştırma kapsamında geliştirilen bakım paketi uygulanmadı. Çalışma grubunda bulunan hastalara 105 gün boyunca kliniğin rutin uygulaması yanında bu çalışma için geliştirilen basınç yarası bakım paketi uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, ortalama±standart sapma, yüzde, en az-en çok değerleri hesaplandı. Araştırmada normal dağılım sergileyen ikili grupların karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t Testi, normal dağılım sergilemeyen ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This non-randomized controlled, quasi-experimental clinical study aimed to determine the effect of the care bundle for pressure injuries applied in the early postoperative period in patients undergoing orthopedic surgery on the development of operating room pressure injuries, pain, fear of falling, and comfort. In the study, the care bundle for pressure injuries was prepared in accordance with the clinical guidelines and was applied to the patients in the study group. The care bundle consisted of“skin care, positioning, early mobilization, nutrition, and fluid intake”interventions. In the study, first, the data of the control group and then the data of the study group were collected. For data collection, a Patient Descriptive Data Form, the 3S Operating Room Pressure Injury Risk Assessment Scale, the Visual Comparison Scale, the Fear of Falling Scale, the General Comfort Questionnaire-Short Form, a Data Collection Form of Care Bundle for Pressure Injuries, National Pressure Ulcer Advisory Panel -NPUAP (2016) Pressure Injury Staging System, and a Follow-up Registration Form of Pressure Injury Areas and Stages were used. The patients in the control group underwent routine clinical application and the care bundle for pressure injuries, which was developed within the scope of the research, was not applied. In addition to routine clinical application, the care bundle for pressure injuries developed for this study was applied to the patients in the study group for 105 days. The data were evaluated using number, mean±standard deviation, percentage, and minimum-maximum values. In the study, the Independent Samples t-test was used to compare paired groups with normal distribution and the Mann-Whitney U test was used for the comparison of paired groups without normal distribution. The Chi-square test was used to compare categorical variables.