Lokal anestezi ile acil cerrahi girişim sırasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün hastaların anksiyetesi üzerine etkisi
The effect of virtual reality glasses on patient anxiety during emergency surgery with local anesthesia
- Tez No: 806250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, lokal anestezi ile acil cerrahi girişim sırasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün hastaların anksiyetesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tek merkezli, prospektif, iki kollu (1:1), randomize kontrollü klinik araştırmanın örneklemini Şubat-Mart 2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin acil servisine başvuran ve lokal anestezi ile acil cerrahi girişim uygulanan 138 hasta oluşturdu. Hastalar randomizasyonla çalışma ve kontrol grubuna ayrıldı. Araştırmada, çalışma grubuna (n=69) lokal anestezi ile acil cerrahi girişim uygulanırken sanal gerçeklik gözlüğüyle videolar izletildi. Kontrol grubuna (n=69) ise kliniğin rutin işlemleri uygulandı. Acil cerrahi girişim uygulaması ve sonrası hastaların anksiyete düzeyi Durumluk Anksiyete Ölçeği (DAÖ) ile değerlendirildi. Anksiyeteye fizyolojik yanıt ise kan basıncı (KB), kalp atım hızı (KAH), solunum hızı (SH), periferik oksijen saturasyonu (SpO2) değeri ile acil cerrahi girişim öncesi ve sonrası ölçüldü. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Pearson-χ2, bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi, Wilcoxon ve Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of virtual reality glasses on patient's anxiety during emergency surgery with local anesthesia. The sample of this single-center, prospective, two-armed (1:1) randomized controlled clinical study consisted of 138 patients admitted to the emergency department of a hospital for emergency surgery with local anesthesia between February-March 2022. The patients were divided into study and control groups by randomization. The study group (n=69) underwent emergency surgery with local anesthesia while watching videos with virtual reality glasses. The control group (n=69) underwent the routine procedures of the clinic. The anxiety level of the patients after emergency surgery was evaluated with the State Anxiety Inventory (SAI). The physiological response to anxiety was measured before and after emergency surgery using blood pressure (BP), heart rate (HR), respiratory rate (RR), peripheral oxygen saturation (SpO2) values. In addition to descriptive statistics, Pearson-χ2, t-test in dependent and independent groups, Wilcoxon and Mann-Whitney U test were used for data analysis.