Demir eksikliği anemisinde nötrofil fonksiyonlarının NBT testi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 777639
  2. Yazar: HASAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: UZMAN CENGİZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda, demir eksikliği olan sağlıklı çocukların oral demir tedavisine yanıtları ve demir eksikliği, demir tedavisinin NBT testi ile nötrofil işlevi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Serum demiri 60 mg/dl'nin, transferrin satürasyonu oranı % 16'nın ve ferritin düzeyi 10 ng/ml altında olan, yaş ortalaması 2.84 ± 1.55 olan 34 demir eksikliği anemili olgu çalışma grubuna alındı. Birinci grupta belirtilen kriterlere göre demir eksikliği göstermeyen, yaş ortalaması 2.99 ± 2.82 olan 22 sağlıklı olgu kontrol grubunu oluşturdu. Olguların tümünde akut veya kronik enfeksiyon, parazitoz ve gelişme geriliğinin olmamasına dikkat edildi, ayrıca kanamalı olgular, vitamin ve mineral yetersizliği gösteren olgular çalışma kapsamına alınmadı. Bütün olgularda, hemoglobin, hematokrit, lökosit, periferik yayma, retikülosit, serum demiri, total demir bağlama kapasitesi, ferritin düzey ölçüldü.. Ayrıca başlangıçta spontan NBT her olguda bakıldı. Bulgular ve sonuç: Demir eksikliği gösteren 1'inci grup olgular 2 ay süreyle 5 mg/kg 2 değerli demir tedavisine alınmışlardır. Bu süre sonunda tekrarlanan tetkikler sonucu oral demir tedavisinin başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Demir eksikliği gösteren olgular ile kontrol grubu olgularında nötrofil işlevlerinin araştırılmasında spontan NBT testi sonuçları yüksek bulunmuş ve aralarında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Demir eksikliği gösteren olgularda spontan NBT oranı tedaviden sonra tedavi öncesine göre anlamlı olarak düşmüş, kontrol grubundaki NBT oranı ile aralarındaki fark kaybolmuştur. Demir eksikliği anemisinde NBT testinde bozulma olmadığı, lökosit fonksiyonlarında bozulma olup olmadığını araştırmak için ilave testler uygulanması gerekliliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, we aimed to investigate the responses of healthy children with iron deficiency to oral iron therapy and the effects of iron deficiency and iron therapy on neutrophil function with NBT test. Thirty-four patients with iron deficiency anemia with a serum iron of 60 mg/dl, a transferrin saturation rate of 16%, a ferritin level of less than 10 ng/ml and a mean age of 2.84 ± 1.55 were included in the study group. The control group consisted of 22 healthy subjects with a mean age of 2.99 ± 2.82, who did not show iron deficiency according to the criteria specified in the first group. In all cases, attention was paid to the absence of acute or chronic infection, parasitosis and growth retardation, and cases with bleeding, vitamin and mineral deficiencies were not included in the study. Hemoglobin, hematocrit, leukocyte, peripheral smear, reticulocyte, serum iron, total iron binding capacity, ferritin level were measured in all cases. In addition, spontaneous NBT was measured in each case at the beginning. Results and Conclusion: First group cases showing iron deficiency were treated with 5 mg/kg 2-valent iron for 2 months. At the end of this period, as a result of repeated tests, it was concluded that oral iron treatment was successful. In the investigation of neutrophil functions in cases with iron deficiency and in the control group, spontaneous NBT test results were found to be high and no significant difference was found between them. Spontaneous NBT rate in cases with iron deficiency decreased significantly after treatment compared to pre-treatment, and the difference between the NBT rate in the control group disappeared. It has been determined that there is no deterioration in the NBT test in iron deficiency anemia and that additional tests should be applied to investigate whether there is deterioration in leukocyte functions.