Baskakov-Schurer-Durrmeyer-Stancu tip operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of Baskakov-Schurer-Durrmeyer-Stancu type operators
  1. Tez No: 777640
  2. Yazar: BETÜL TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, Baskakov-Schurer-Durrmeyer-Stancu tip operatörlerin ağırlıklı yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Bu tez birinci bölüm giriş olmak üzere toplam dört bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde bu çalışma boyunca kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde Baskakov-Schurer-Durrmeyer-Stancu tip operatörler tanımlanmış ve bu operatörlerin ağırlıklı yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Ardından ağırlıklı süreklilik modülü yardımıyla bu operatörlerin yaklaşım hızına ait bir oran elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise bu operatörlerin bazı fonksiyonlara yaklaşımı grafikler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, weighted approximation properties of Baskakov-Schurer-Durrmeyer-Stancu type operators have been reviewed. This thesis consists of four parts. First part is for introduction. In the second part, the basic definitions and theorems used in this study are given. In the third part, Baskakov-Schurer-Durrmeyer-Stancu type operators are defined and weighted approximation properties of these operators have been reviewed. Then, a ratio of the approximation speed of these operators is obtained with the help of the weighted continuity module. In the fourth part, the approach of these operators to some functions is shown with graphs.