Metal kaplama tesisi atık çamurlarının yönetiminde SWOT ve MCDM yöntemlerinin kullanımı
Usage of SWOT and MCDM methods for the management of metal coating plant waste sludge
- Tez No: 777646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GÜNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, metal kaplama tesislerinden kaynaklı atıksuların arıtılması sonrası oluşan çamurların yönetimi için en uygun alternatifin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için öncelikle atıktan türetilmiş yakıt (ATY), vitrifikasyon, hidrometalurjik yöntem ve pirometalurjik yöntemden oluşan dört alternatif belirlenmiştir. Daha sonra bu alternatifler için teknik, ekonomik ve çevresel kriterler açısından SWOT analizi gerçekleştirilmiştir. SWOT analizinde yirmi paydaş tarafından alternatiflerin ve kriterlerin 1-9 ölçeğinde karşılaştırılması sağlanmıştır. SWOT analizinde MCDM yöntemleri olan AHP ve COPRAS yaklaşımları ile analiz edilerek yöntemlerin sıralaması gerçekleştirilmiştir. Bu sıralamalara göre; en uygun yöntemin ATY olduğu belirlenmiş, diğer yöntemler ise vitrifikasyon, hidrometalurjik ve pirometalurjik yöntemler olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the most suitable alternative for the management of sludge formed after the treatment of wastewater originating from metal plating plants. For this purpose, firstly, four alternatives were determined, consisting of waste-derived fuel (ATY), vitrification, hydrometallurgical method and pyrometallurgical method. Then, SWOT analysis was carried out for these alternatives in terms of technical, economical and environmental criteria. In the SWOT analysis, alternatives and criteria were compared in scale 1-9 by twenty stakeholders. In the SWOT analysis, the MCDM methods, AHP and COPRAS approaches, and the sequencing of the analysis methods were performed. According to these rankings; while it was determined that the most suitable method was ATY, the other direction was listed as vitrification, hydrometallurgical and pyrometallurgical orientation.