Techno-human: Expedition of altered human by technology from science-fiction cinema to the post-industrial world
Tekno-insan: Bilim-kurgu sinemasından post-endüstriyel dünyaya teknoloji ile değiştirilmiş insanın serüveni
  1. Tez No: 777645
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAINE KOSKIMAA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Jyväskylä
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, tekno-insan kavramını, bilim kurgu sinemasının kurgusal dünyasından post-endüstriyel toplumun kurgusal olmayan dünyasına uzanan yolculuğunun ardından, teknoloji tarafından değiştirilmiş insan bedeni ve kimliğini tanımlayan yeni bir kavram olarak tanımlamaktadır. Bilim kurgu sineması, insan ve teknoloji arasındaki etkileşimin geleceğini tanımlamak ve tartışmak için bir sanat formu olarak her zaman önemli bir role sahip olmuştur. Scott Bukatman 1993 yılında bilim kurgu sinemasındaki bu yeniden biçimlendirilmiş insan figürünü terminal beden ve kimlik kavramlarıyla incelemiş, on yıl sonra Giuseppe O. Longo (2003) 21. yüzyılın insanını tanımlamak için homo-teknolojikus terimini kullanmıştır. Buna ek olarak, Longo'dan neredeyse on yıl sonra bugün, Bukatman'ın bilim kurgu sineması ve Longo'nun gerçek yaşam için yaptığı çalışmayı birleştiren bu tez, tekno-insan kavramı üzerinden siborglar, yapay organlar, protezler, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT), internet, arabalar, siber ve sanal dünya, otomatik evler ve benzerlerini hem kurgusal hem de kurgusal olmayan alanlarda tartışmaktadır. Ayrıca tez, günümüzün sanayi sonrası toplumu ile bilim kurgu sinemasının geleceğe dair söylemlerini insan ve toplum açısından karşılaştırmakta; teknoloji ilişkisi, bilim kurgunun bugünü ve geleceği arasındaki benzerlikleri bulmaya çalışmaktadır. İnsan, bedeni ve kimliği ile bir bütün olduğuna göre, bu tez, değişime uğramış beden ve kimliği de kapsamaktadır. Tekno-insan ile teknoloji ve makineler arasındaki ilişki her ikisini de etkilemektedir. Bu iki kavramın özelliklerine odaklanan tez, ayrıca, bilim kurgu filmlerinde önemli bir figür haline gelen mekana da odaklanmaktadır. Mekânın tekno-insanın yaşadığı yer olduğunu düşünerek beden ve kimliğin hem kurgusal ve kurgusal olmayan alan ile ilişkisine de odaklanmaktadır. Sonuç olarak tez, teknolojiden etkilenen insanın fiziksel ve kişisel varoluşunu tartışmakta ve makineler, tekno-beden ve tekno-alan kavramlarını kullanarak ve bu kavramların bilim kurgu sinemasından günümüz dünyasına tekno-insanın serüvenini izlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis defines techno-human as a new notion to describe altered human body and identity by technology following its expedition from the fictional world of science-fiction cinema to non-fictional world of post-industrial society. Science-fiction cinema has always significant role as an art form to define and discuss the future of interaction between human and technology. In 1993, Scott Bukatman has studied this reformed human figure in SF cinema with the notion of terminal body and identity, after ten years, Giuseppe O. Longo (2003) use the term homo-technologicus define the human being of the 21st Century. In addition, today, almost ten years later than Longo, combining the study of Bukatman for science-fiction cinema and the study of Longo for the actual life, this thesis, so the concept of techno-human, discusses the cyborgs, artificial organs, prosthesis, information and communication technologies (ICTs), the Internet, cars, cyber and virtual space, automated homes and such in both fictional and non-fictional areas. Besides, the thesis compares the post-industrial society of today with the proclamation of science-fiction cinema about future in terms of human and technology relationship trying to find the similarities between the today and the future of the science-fiction. As human being is a whole existence with the body and identity, thesis includes the altered body and the identity of techno-human together with their relation considering technology and machines affects both of them. With these two features of human, further, the thesis concentrates on the space which has become significant figure in the SF films for the reason that the space is where techno-human lives, therefore; the body and identity is affected by the space in both fictional and non-fictional area. In conclusion, the thesis discusses physical and personal existence of human who is affected by technology and machines, using the notions of techno-body and techno-space and watching the expedition of these notions and techno-human from science-fiction cinema to today's world.