Seyreltik çözeltilerden gümüş iyonlarının uzaklaştırılmasında elektrodiyalizin uygulanması
Application of electrodialysis for the removal of silver ions from dilute solutions
- Tez No: 114418
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALTAN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda, çözeltilerinde düşük seviyelerde bulunduğu zaman bile zehirli olarak düşünülen gümüş, kadmiyum ve civa gibi değerli ağır metallerin seyreltik akımlarından giderimi dikkati çekmektedir. Bu çalışmada gümüşün seyreltik çözeltilerinden bir elektrokimyasal membran ayırma süreci olan elektrodiyaliz yöntemi ile uzaklaştırılabilirliği incelenmiştir. Deneyler üç bölmeli hücrede kesikli olarak yürütülmüştür. Çalışmalarda gümüş iyonları içeren model çözelti ve gümüş kaplama tesisi durulama banyosundan alınan atık su kullanılmıştır. Model çözelti ile yapılan deneylerde uygulanan gerilim, pH, başlangıç gümüş derişimi, sıcaklık ve membran tipinin gümüş giderimine, akım verimine ve enerji tüketimine etkileri incelenmiştir. Uygunluğu belirlenen membran çiftleri kullanılarak bir gümüş kaplama banyosu durulama atık suyunun arıtılabilirliği araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar elektrodiyalizin seyreltik akımlardan gümüşün uzaklaştırılması için etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir.Anahtar Kelimeler Elektrodiyaliz Gümüş Membran süreçleri Ağır metal uzaklaştırılması Atık su arıtımı
Özet (Çeviri)
In recent years, the removal of valuable heavy metals such as silver, cadmium and mercury from dilute solutions have gained attention because of their potential for being toxic when present as low levels in solutions. In this study, the feasibility of the removal of silver from its dilute solutions by electrodialysis, which is an electrochemical membrane separation method, has been investigated. Experiments have been conducted at a three compartment cell by applying batch mode. In this study, a synthetic waste water containing silver ions and an actual sample of waste water from a local silver plating plant has been used. In the experiments, the effects of applied potential, flow rate, pH, temperature and the types of membrane were examined on the removal rate of silver, current efficiency and energy consumption, using synthetic waste water. Furthermore, an actual sample of waste water from a local silver plating plant has been treated in the same reactor with ion-exchange membranes that gives more convenient results in the experiments performed by using synthetic waste water. The results obtained from the experiments have indicated that electrodialysis is a effective method for removal silver ions from dilute solutions.Key Words Electrodialysis Silver Membrane processes Waste water treatment Heavy metal removal