İşletmelerde performans değerleme sistemi ve buna ilişkin bir uygulama
- Tez No: 77767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde her büyüklükteki işletme için iş görenin önemi tartışılmayacak kadar açıktır. Bilinen bir başka gerçek ise, işletmelerin bünyelerine dahil edecekleri elemanları yapacakları iş ne olursa olsun özel olarak seçilmesi gerektiğidir. Makinenin başındaki işçiden genel müdüre kadar her düzeydeki iş görenin işletmede yapacağı bir iş vardır ve bu işe görede işe alınacak kişide yönetici veya işverenin aradığı birtakım özellikler olacaktır. İşletmelerin yapısal gelişmesine paralel olarak iş arayanlarında özellik ve nitelik açısından daha gelişmiş olması, personel seçimini ve değerlemesini önemli bir çalışma alanı haline getirdiği gibi, karmaşık bir yapıya da ulaştırmıştır. PD bireylerin başarı düzeylerini sistemli ve objektif bir biçimde tespit etmeye bireylerin eksiklerini gidermeye ve varsa potansiyellerden yararlanmaya yönelik bireysel ve örgütsel başarıyı hedefleyen bir çabadır. Günümüzde PD örgüt geliştirme amaçlı bir personel yönetimi tekniği olarak kullanılmaktadır. PD pek çok işletmede firma amaçları fazla dikkate alınmadan, objektif kriterlere dayanmaksızın ve geniş perspektifi düşünülmeyerek uygulanmaktadır. Yine birçok işletmede ise PD yapılmamakta veya gereken önem verilmemektedir. Yöneticiler genelde PD leri yapmaktan hoşlanmazlar, çünkü PD'lerin çalışanları gerçek PD seviyelerini yansıtmadığına inanırlar. Üstelik PD'leri tatsız ve zaman alıcı formaliteler olarak görürler. Oysa iş gereklerine uygun olarak hazırlanmış kriterleri içeren teknikler aracılığı ile yapılan PD'lerin pek çok yararlarından bahsetmek mümkündür. Örneğin, işletmeye işgörenler hakkında bilgi vermek eğitim çalışmalarında kullanılabilecek bilgiler sunmak, ücret düzenlemeleri, terfiler vs. gibi uygulamaya dönük yararları vardır. Dünyadaki hızlı değişim PD sistemlerini de etkisi altına almış durumdadır. Şirketlerin bu değişimin olumlu yönlerinden etkilenip olumsuzyönlerini yok etmeye çabalarken kullandıkları değerlendirmeye almamaları ilginç bir gerçektir. PD sisteminin amacına ulaşabilmesi için şirketlerin periodik olarak kullandıkları sistemleri test ederek zaman içindeki geçerlilik, tutarlılık, yararlılık düzeylerini ve sistemlerinin yapılarını incelemeleri gerekir. Bu incelemeler değişik yollarla yapılabilir. Farklı değerlendirme metodlarının kullanılması şirketlerin PD sistemlerini değişik perspektiflerden görmelerini ve mevcut sistemlerini daha sağlıklı değerlendirmelerini sağlar. Ümit ederiz ki, şirketler gelecek yıllarda bu önemli sisteme daha fazla ilgi ve zaman gösterip öngördükleri hedeflere ulaşmada sistemi daha etkili bir şekilde kullanmaya başlarlar.
Özet (Çeviri)
In these days the importance of employees in any organization is unavoidably clear. So is the choice of the employees whatever their job is. All kind of employees in the organization have jobs that must be done in an professional manner. Then the individual applying for a specific job must satisfy criteria supplied by the managers and the employers. The increasing structural development together with the better qualified the candidates have made the process of employing a new worker a harder job and have lead to need of the analysis of the employees in a more effective manner. Performance appraisal is the struggle to note the developing efficiency of the workers, analyze their potentials and shortcomings thus leading to success in organization. Nowadays in many organizations PA is used without having a good perspective and lacking objective criteria and without taking the targets into consideration, worse than that some give PA no importance or totally ignore it. Here the thing lacking is the mentality of the managers. They think it is a waste of time that leads to incorrect results for employee performance checks. But knowing that a good outlined criterion and usage of the results of the previous PA's will help the organization to get information about employees. The fast development in the world is, surely, influencing the performance appraisals. Nevertheless the organizations trying to stay away from the bad effects of this development with the help of PA try to avoid the PA systems. But in order the PA system to succeed the data used must be kept current and updated in a frequent manner. The validity, integrity and stage of need for these systems and their structures must be kept up to date. The observations can be done in a variety of ways. The variety of them will help the organization to see their PA systems from a different perspective and analyze the current system efficiently. We hope that organization will give these crucial systems more importance and time in the future and use them to get to targets in a more effective manner.