Gallik asidin dosetaksel ve mitoksantron kemoterapi ilaçları ile kombinasyonlarının insan akciğer kanser hücre hattı (A549) üzerinde ın vitro antikanser aktivitesinin belirlenmesi, hücre hattı ve kombinasyonlarda antioksidan ve enzim aktivitelerinin incelenmesi
Determination of in vitro anticancer activity on human lung cancer cell line (A549) of combinations with docetaxel and mitoxantrone chemotherapy drugs of gallic acid, investigation of antioxidant and enzyme activities in cell lines and combinations
- Tez No: 777688
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BEYZA ÖZTÜRK SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Fenolik asitlerin antioksidan, antimutajenik ve antikanser gibi birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapötik ajanların fayda-zarar ilişkisi tartışılmakta ve bu nedenle yeni etken maddelerin arayışları devam etmektedir. Çalışmamızda fenolik asit olan Gallik asidin Dosetaksel ve Mitoksantron gibi kemoterapötik ajanlarla kombinasyonları hazırlandı ve akciğer kanseri hücre hattı (A549) üzerinde in vitro antikanser aktivitesi incelenmiştir. En etkili konsantrasyonları belirlemek için CompuSyn programı kullanılmıştır. En etkin dozun uygulandığı hücre hattında antioksidan enzim aktiviteleri (CAT, SOD, GR ve GST) ve karbonik anhidraz enzim aktivitesi belirlenmiştir. Hücre dışında yapılan çalışmalarda madde ve kombinasyonların antioksidan ve antiradikal aktiviteleri ve CAI, II ve IX enzimleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak Gallik asidin ve Mitoksantronun beraber kullanımında sinerjik etkinin gözlemlendiği, % 87.10 canlılık oranını 24 saat sonunda önemli derecede azaltarak (% 15.85) hücre apoptozunun sağlandığı ve antioksidan enzim aktivite sonuçlarının da destekleyici olduğu görülmüştür. Hücre dışında yapılan çalışmalarda ise kombinasyonların antioksidan ve antiradikal aktivitelerinin ve CAI, II ve IX enzimleri üzerinde inhibisyon etkilerinin bulunduğu görülmüştür. Sonuçlar değerlendirildiğinde Gallik asit ve Mitoksantron kombinasyonunun (25 µM + 0.5 µM) akciğer kanseri tedavisi için uygun olabileceği kanaatine varılmıştır. Dosetaksel ile hazırlanan kombinasyon çalışmalarında olumlu sonuçlar elde edilmesine rağmen sinerjik etki gözlemlenemediğinden tedaviye uygun olmadığı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Phenolic acids have many positive effects such as antioxidant, antimutagenic and anticancer. The benefit-harm relationship of the chemotherapeutic agents used for cancer treatment is discussed, and thus the search for new active agents continues. In our study, combinations of Gallic acid, phenolic acid, with chemotherapeutic agents such as Docetaxel and Mitoxantrone were prepared and in vitro anticancer activity on lung cancer cell line (A549) was investigated. The CompuSyn program was used to determine concentrations. Antioxidant enzyme activities (CAT, SOD, GR and GST) and carbonic anhydrase enzyme activity were determined in the cell line where the most effective dose was applied. In extracellular studies, the antioxidant and antiradical activities of substances and combinations and their effects on CAI, II and IX enzymes were investigated. Consequently, a synergistic effect was observed in the use of Gallic acid and Mitoxantrone, cell apoptosis was achieved by significantly reducing viability 87.10 % at the end of 24 hours (15.85 %) and antioxidant enzyme activity results were also supportive. In extracellular studies, it has been observed that the combinations have antioxidant and antiradical activities and inhibition effects on CAI, II and IX enzymes. When the results were evaluated, it was concluded that the combination of Gallic acid and Mitoxantrone (25 µM + 0.5 µM) might be suitable for the treatment of lung cancer. Although positive results were obtained in combination studies prepared with Docetaxel, it was thought that it is not suitable for treatment because no synergistic effect was observed.