Gallik asidin nöroinflamasyona bağlı ROS/TXNIP/NLRP3 aracılı piroptoz üzerindeki nöroprotektif etki mekanizmalarının aydınlatılması
Elucidation of the neuroprotective mechanisms of gallic acid on pyroptosis mediated by ROS/TXNIP/NLRP3 signaling in neuroinflammation
  1. Tez No: 946177
  2. Yazar: ORHAN BERK İMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AŞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, lipopolisakkarit (LPS) ile oluşturulan deneysel nöroinflamasyon modelinde gallik asidin (GA) sinir sistemi üzerindeki potansiyel etkileri araştırılmıştır. Nöroinflamasyon, merkezi sinir sisteminde inflamatuar yanıtın artmasıyla ortaya çıkan önemli bir süreçtir. GA ise güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir fenolik bileşiktir. Bu çalışmada, GA'nın akut nöroinflamasyon modeline karşı olan etkileri histopatolojik, biyokimyasal, immunohistokimyasal ve gen ekspresyonu düzeylerinde çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada 32 adet erkek Wistar Albino sıçan rastgele olacak şekilde sekizerli 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar: Kontrol, LPS (5 mg/kg, intraperitoneal tek doz), GA (100 mg/kg, intraperitoneal tek doz) ve LPS+GA şeklinde oluşturulmuştur. LPS uygulamasının 6. saatinde tüm sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Alınan beyin dokularında histopatolojik, immunohistokimyasal incelemeler (tümör nekroz faktörü alfa [TNF-α], kaspaz 3 [Cas-3], glial fibriler asidik protein [GFAP]) ile biyokimyasal analizler (toplam oksidan durum [TOS], toplam antioksidan durum [TAS], oksidatif stres indeksi [OSI]) ve gen ekspresyon düzeyinde incelemeler (tiyoredoksinle etkileşime giren protein [TXNIP], nükleotid bağlayıcı oligomerizasyon alanı, lösin bakımından zengin tekrar pirin alanı içeren protein 3 [NLRP3], kaspaz 1 [Cas-1], interlökin 1 beta [IL-1β], interlökin 18 [IL-18], B-hücreli lenfoma tip 2 [BCL-2], BCL-2 ilişkili X proteini [BAX]) gerçekleştirilmiştir. Histopatolojik incelemeler, GA'nın LPS kaynaklı korteks, hipokampüs ve serebellum hasarını azalttığını göstermiştir. İmmunohistokimyasal olarak Cas-3, TNF-α ve GFAP düzeyleri LPS grubuna göre anlamlı şekilde düşmüştür. Biyokimyasal analizlerde GA, TOS seviyesini azaltıp TAS'ı artırarak OSI'yi dengelerken moleküler düzeyde TXNIP/NLRP3 yolunu baskılayarak Cas-1, IL-1β, IL-18 ekspresyonunu azaltmış; BAX/BCL-2 oranını düzenleyerek apoptozu regüle etmiştir. Elde edilen tüm veriler, GA'nın LPS ile indüklenen nöroinflamasyon modelinde güçlü bir nöroprotektif ajan olarak etkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, GA'nın nöroinflamasyonla ilişkili oksidatif stres, inflamasyon ve hücre ölümü gibi temel mekanizmaları hedef alarak merkezi sinir sistemini koruyabileceğini ortaya koymakta ve ileri düzey preklinik çalışmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the potential effects of gallic acid (GA) on the nervous system were investigated in an experimental neuroinflammation model induced by lipopolysaccharide (LPS). Neuroinflammation is a critical process characterized by an enhanced inflammatory response within the central nervous system. GA is a phenolic compound known for its strong antioxidant and anti-inflammatory properties. In this study, the effects of GA against an acute neuroinflammation model were comprehensively evaluated at histopathological, biochemical, immunohistochemical, and gene expression levels. A total of 32 male Wistar Albino rats were randomly divided into four groups of eight animals each: Control, LPS (5 mg/kg, single intraperitoneal dose), GA (100 mg/kg, single intraperitoneal dose), and LPS+GA. All animals were sacrificed six hours after LPS administration. Brain tissues were collected for histopathological and immunohistochemical examinations (tumor necrosis factor-alpha [TNF-α], caspase-3 [Cas-3], glial fibrillary acidic protein [GFAP]), biochemical analyses (total oxidant status [TOS], total antioxidant status [TAS], oxidative stress index [OSI]), and gene expression studies (thioredoxin-interacting protein [TXNIP], nucleotide-binding oligomerization domain-like receptor protein 3 [NLRP3], caspase-1 [Cas-1], interleukin-1 beta [IL-1β], interleukin-18 [IL-18], B-cell lymphoma 2 [BCL-2], and BCL-2-associated X protein [BAX]). Histopathological evaluations demonstrated that GA attenuated LPS-induced damage in the cortex, hippocampus, and cerebellum. Immunohistochemically, levels of Cas-3, TNF-α, and GFAP were significantly reduced compared to the injury group. Biochemically, GA decreased TOS levels, increased TAS levels, and thereby balanced OSI. On the molecular level, GA inhibited the TXNIP/NLRP3 pathway, leading to reduced expression of Cas-1, IL-1β, and IL-18, while regulating apoptosis through modulation of the BAX/BCL-2 ratio. All findings indicate that GA exerts potent neuroprotective effects in the LPS-induced neuroinflammation model. These results suggest that GA may protect the central nervous system by targeting key mechanisms involved in neuroinflammation such as oxidative stress, inflammation, and cell death, thus providing a foundation for future advanced preclinical studies.