Denizli ilindeki bazı kuş türlerinin helmint faunası üzerine bir araştırma
A research on the helminth fauna of some bird species in Denizli province
  1. Tez No: 777692
  2. Yazar: TUĞÇE GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, Denizli ilinde yaşayan bazı kuş türlerinin helmint faunasını belirlemek amacıyla Ağustos 2019 – Ocak 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma süresince 14 farklı türe ait 78 kuş örneği incelenmiş, incelenen 78 kuş örneğinin 36'sının (%45.15) bir ya da daha fazla helmint türü ile enfekte olduğu saptanmıştır. Toplam 22 adet helmint taksonu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda 22 taksona (Trematoda'da 5 takson, Cestoda'da 7 takson, Nematoda'da 6 takson ve Acanthocephala'da 3 takson) ait toplam 358 adet helmint bireyi saptanmıştır. Türkiye kuşlarının helmint faunasının ortaya çıkarılmasına katkı sağlamayı amaçlayan bu çalışmada tespit edilen helmintlerden Cylocoelum mutabile, Bıldırcın (Coturnix coturnix)'nın vücut boşluğu üzerinden ilk kayıttır. Ayrıca Alakarga (Garrulus glandarius)'da ilk kez gözlenen Prosthorhynchus spirale türü ile Karatavuk (Turdus merula )'da ilk kez gözlenen Tamerlania zarudnyi türü Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between August 2019 and January 2021 to determine the helminth fauna of some bird species living in Denizli. During the study, 78 bird samples belonging to 14 different species were examined, and 36 (45.15%) of 78 bird samples examined were found to be infected with one or more helminth species. A total of 22 helminth taxa were identified. As a result of the research, a total of 358 helminth individuals belonging to 22 taxa (5 taxa in Trematoda, 7 taxa in Cestoda, 6 taxa in Nematoda and 3 taxa in Acanthocephala) were determined. One of the helminths detected in this study, which aims to contribute to the discovery of the helminth fauna of Turkish birds, Cylocoelum mutabile is the first record from the body cavity of Common quail Coturnix coturnix). In addition, Prosthorhynchus spirale species observed for the first time in Eurasian jay (Garrulus glandarius) and Tamerlania zarudnyi species observed for the first time in Eurasian blackbird (Turdus merula) are new records from Turkey.