Öğretmen görüşlerine göre ortaokul fen bilimleri dersinde sanal gerçeklik teknolojilerinin öğretimde kullanım ilkeleri ve olası etkileri
The principles and possible effects of using virtual reality technologies i̇n science teaching at secondary school
  1. Tez No: 777693
  2. Yazar: SEVGİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada fen bilgisi öğretiminde sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanımına ilişkin fen bilgisi öğretmen görüşlerine yer verilmiştir. Sanal gerçeklik teknolojisiyle geliştirilmiş uygulamaların öğretimde kullanım ilkeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sanal gerçeklik teknolojilerinin öğretimde kullanımının olası etkileri üzerine öğretmen görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde görev yapmakta olan 72 fen bilimleri öğretmeni (57 kadın, 15 erkek) araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğretmenlerin %87,5'inin sanal gerçeklik sistemleri hakkında bilgi sahibi olduğu ancak yalnızca %33,3'ünün sanal gerçeklik sistemlerini derslerinde kullandıkları, sanal gerçeklik sistemlerini fen bilimleri dersinde en çok canlılar ve yaşam öğrenme alanında yer alan canlılar dünyası, hücre bölünmeleri ve vücudumuzdaki sistemler konularında kullanılabileceğini belirttikleri görülmüştür. Katılımcılar tarafından verilen cevaplara göre sanal gerçeklik sistemlerinin öğretmenlere soyut konuların somutlaştırılması, kalıcı öğrenmelerin gerçekleştiği öğrenme ortamının yaratılması, derse ilgi çekme gibi faydalar sağladığı belirlenmiştir. Öğrencilere ise yaparak yaşayarak öğrenme, düşünme becerilerini geliştirme, tehlikeli ve gerçekleştirmesi zor deneyimleri edinme gibi faydalar sağlayabileceği verilerine ulaşılmıştır. Sanal gerçeklik uygulamalarının farklı açılardan öğrenciye, öğretim sürecine ve öğretmene avantajlar sağlamasının yanında; maliyet, sağlık sorunları ve sanal ortama bağımlılık gibi sınırlılıklara sahip olabileceğinin belirtildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the guiding principles for the use of virtual reality technologies teachers' views on. And also to list the advantages and disadvantages for the use of these technologies both for science technologies and students. Qualitative resarch model was used for this study, the opinions of teachers were gathered by semi structured interviews tecnique and the answers gathered were analysed by descriptive analysis method. The universe of this resarch is formed by at the science teachers working in Kocaeli province. And the sample were 72 science teachers volunteered for the study. They were selected using convenience sampling method. The findings show that 87.5% at the samples are aware of virtual reality system. But only 33.3% of them used virtual reality system in their classes. They started that it can mostly be used for the units“cells and divisions”,“the world of living things”and“the system in our body”. As for the advantages of virtual reality system for students sample cleaired that ist foster learning by doing, develops thinking skills, provide experiences which are impossible of dangerous in real life. And the advantages for teachers are listed on; it can materialise abstract concepts, atracts attention of students. Samples stated that cost, same health problems and game addiction maybe shown as this advantages for students.