LaseRF trıal: Evre 2-3 hemoroidal hastalıkta radyofrekans ablasyonu ve lazer hemoroidoplasti yöntemlerinin karşılaştırılması, prospektif randomize kontrollü çalışma
LaseRF trial: Radiofrequency ablation vs. laser hemorrhoidoplasty procedure for grade 2-3 hemorrhoidal disease, prospective randomized contrelled trial
- Tez No: 777698
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Toplumun %40'a varan kısmını etkileyen hemoroidal hastalık oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Her ne kadar maliyet ve cihaz gerektirmesi bakımından hem lazer hem RF yöntemi konvansiyonel hemoroidektomi yöntemlerine kıyasla dezavantajlı olarak görülse de düşük morbidite ve erken günlük yaşama dönüş açısından kliniklerde gitgide yaygınlık kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, günümüzde görece daha yeni prosedürler olan iki minimal invaziv yöntemi iyileşme ve postoperatif ağrı başta olmak üzere postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, randomize, tek kör, çok merkezli, iki paralel grupta non-inferiority çalışması olarak planlandı. 18 yaş üzeri ve 60 yaş altı, evre 2-3 hemoroidal hastalık nedeniyle başvuran, medikal tedaviye yanıtsız, semptomatik ve daha önce hemoroidal hastalık nedeniyle herhangi bir cerrahi yapılmayan hastalar çalışmaya dahil edilerek RF ve Lazer grubuna bilgisayar yardımıyla rastegele (1:1 olacak şekilde) atandı. İşlem sonrası 1.Hafta, 1.Ay ve 4.Ay Hemoroid Şiddet Skoru(HSS) ve VAS skorları kayıt altına alındı. Primer sonuç olan iyileşme, 4.Ayda hastanın Goligher sınıflamasına göre hemoroid derecesinin en az 1 derece inmemesi olarak belirlendi. Bu çalışma clinicaltrials.gov adresine kaydedilmiştir. Kayıt numarası: NCT04981600 Bulgular: Ağustos 2021-Ocak 2023 tarihleri arasında taranan 246 hastadan 92 hasta randomize edilerek 86 hastaya işlem uygulandı. 4.ayda Lazer grubunda %90 RF grubunda ise %92'lik iyileşme oranı mevcuttu(p=0.52). İşlem sonrası lazer grubunda vas skoru 1.92 ± 1.59, RF grubunda ise 3.48 ± 2.53 olarak saptanmıştır(p=0.003). Ancak 1. Hafta ve 1.ay sonuçları incelendiğinden lazer ve RF grupları arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmamıştır(sırasıyla p=0.95 ve p=0.55). Lazer grubundaki hastaların HSS skor ortalaması işlem öncesi 9.64 ± 3.57 iken 4.Ay 0.82 ± 1.59 olarak hesaplanmıştır. RF grubunda ise HSS skor ortalaması işlem öncesi 10.48 ± 4.94 iken 4.Ay 1.28 ± 1.69'dur. Lazer grubuna kıyasla RF grubundaki hastaların HSS skorlarında anlamlı olarak daha fazla iyileşme gözlenmiştir(p=0.02).
Özet (Çeviri)
Aim: Hemorrhoidal disease, which affects up to 40% of the population, is a very common health problem. Although both laser and RF methods are seen as disadvantageous compared to conventional hemorrhoidectomy methods in terms of cost and device requirement, they are becoming more common in clinics in terms of low morbidity and early return to daily life. The aim of this study is to compare two minimally invasive methods, which are relatively newer procedures. Materials and Methods: This study was planned as a randomized, single-blind, multicenter, non-inferiority study in two parallel groups. Patients over the age of 18 and under 60 years of age, presenting with stage 2-3 hemorrhoidal disease, unresponsive to medical treatment, symptomatic and who had not undergone any surgery due to hemorrhoidal disease before were included in this study. Eligible patients were randomly assigned (in a 1:1 ratio) to either RF or Laser group. Hemorrhoid Severity Score (HSS) and VAS scores were recorded in the 1st week, 1st month and 4th month after the procedure. The primary outcome 'healing' was defined as at least 1 degree of non-decreased hemorrhoidal grade according to the Goligher classification of the patient at 4 months. This study was registered at clinicaltrials.gov. Registration number: NCT04981600 Results: Out of 246 patients screened between August 2021 and January 2023, 92 patients were randomized and 86 patients were treated. In the 4th month, there was a 90% recovery rate in the Laser group and 92% in the RF group (p=0.52). After the procedure, the vas score was 1.92 ± 1.59 in the laser group and 3.48 ± 2.53 in the RF group (p=0.003). However, at the 1st week and 1st month results were analyzed and no statistically significant difference was found between the laser and RF groups (p=0.95 and p=0.55 respectively). The mean HSS score before the procedure was 9.64 ± 3.57 in the laser group, and 0.82 ± 1.59 at the 4th month. In the RF group, the mean HSS score before the procedure was 10.48 ± 4.94 and 1.28 ± 1.69 at the 4th month. Compared to the laser group, patients in the RF group had a significantly greater improvement in HSS scores (p=0.02).