Şanlıurfa ilinin farklı ekolojik koşullarında bulunan bal arılarının bazı morfolojik karakterlerinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 77770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa ilinin farklı ekolojik koşullarında bulunan bal arılarının bazı morfolojik karakterlerinin ve bu karakterler arasındaki varyasyonun araştırılması amacıyla 9 ilçeye bağlı 55 birimden alman 25'er işçi arı örnekleri üzerinde 42 yapısal karaktere ilişkin 57.750 ölçüm yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ilçeler arasında morfolojik karakterler yönünden önemli farklılıklar (PO.05, P )bulunurken, kümeleme analizinde üç ayrı kümenin oluştuğu; Şanlıurfa ili arılarının bazı karakterler bakımından Anadolu'da mevcut populasyonlar ile İran, Kıbns ve Suriye arılarına benzer veya farklı yapı gösterip göstermediği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bal Ansı, Morfoloji, Morfolojik Karakterler.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some morphological characters of Şanlıurfa province honey bees and to investigate variations among these characters. Forty two different parameters were examined using samples of honey bees collected from 55 different location units of 9 towns in Şanlıurfa Province. Total of 57.750 data were measured using 25 samples obtained from worker bees of each colony.