Şanlıurfa Balıklı Gölü (Halil-ür Rahman Gölü)'nün balık hastalıkları yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 77771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA BALIKLI GÖLÜ (HALİL-ÜL RAHMAN GÖLÜ) 'NÜN BALIK HASTALIKLARI YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ Mehmet TAŞ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı 1998, Sayfa 38 Bu çalışma, Şanlıurfa il merkezindeki Balıklı Gölde yapılmıştır. Araştırmada göl suyunun fiziksel, kimyasal, biyolojik ve kirlilik değerleri incelenmiştir. Şanlıurfa'da İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yerde oluştuğuna inanılan bu göl, şehir merkezinin güneybatısında yer almaktadır. Bu göl içersindeki balıklar kutsal kabul edildiğinden insanlar tarafından yenilmemekte ve korunmaktadır. Bu gölde bazen toplu balık ölümleri meydana gelmektedir. Araştırma balıkların ölüm nedenini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre göl suyunun belli kirleticiler içerdiği, fekal kontaminasyonun ise oldukça düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Dini inançtan dolayı avlanıp yenilmedikleri için göldeki balık miktarı oldukça yoğundur. Yaz aylarında hava sıcaklığı çok yükseldiğinden, göl suyunun da sıcaklığı artmaktadır. Sonuç olarak Balıklı Göldeki balık ölümlerinin nedenini; balıkların aşırı çoğalması, göl suyunun kirlenmesi ve su sıcaklığının yüksek olmasının suda oksijen yetersizliğine yol açmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. ANAHTAR KELİMELER: Tatlı su, göl, sazan, kirlenme, hastalık.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Master Thesis INVESTIGATION OF DISEASES OF FISHES IN BALIKLI LAKE (HALİL-ÜR RAHMAN LAKE) IN ŞANLIURFA Mehmet TAŞ Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science 1998, Page 38 This study was carried out in Balıklı lake in Şanlıurfa centre. In treatment, was examined physical, chemical, biological parameters and pollution of water taken from this lake. This lake is in the Southwest of Şanlıurfa everybody belives where Prophet Abraham was thrown into the fire. The fishes in the lake haven't been fishing due to considered as sacred by the people. Sometimes, is occurred fish deaths more than normal in this lake. Therefore this study was examined to determine death causes of the fishes. The finding showed that the lake water contains same pollutants contamination caused by fekal but it's insignificant. Fishing is not permitted in this lake. Therefore the numbers of fishes are increased excessively. In summer season, temperature of water in the lake is very high. As a result it can be said that over fish population, over water temperature and organic pollution caused oxygen deficiency are effective factors in mortality in Balıklı lake. KEY WORDS: Fresh water, lake, cyprinidae, pollution, diseases.