Conformable kesirli mertebeden kısmi diferansiyel denklemlerin genelleştirilmiş homotopi analiz yöntemi ile yarı analitik çözümleri
Semi-analytical solutions of conformable fractional order partial differential equations with generalized homotopy analysis method
  1. Tez No: 777706
  2. Yazar: MEHMET ÇOLAEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN TAŞBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin, birinci bölümde giriş bölümü yer almaktadır. İkinci bölümde ise literatürdeki kesirli mertebeden türev ile ilgili çalışmalar verildi. Üçüncü bölümde ise Conformable kesirli mertebeden türevin tanımı ve özellikleri verildikten sonra genelleştirilmiş homotopi analiz yöntemi verildi. Dördüncü bölüm tezin orijinal kısmı olup, bu bölümde conformable anlamında kesirli mertebeden düzenlenmiş Kawahara ve Cahn-Allen denklemlerinin yaklaşık çözümleri genelleştirilmiş homotopi analiz yöntemi ile elde edildi. Ayrıca yaklaşım çözümlerinin ℏ-eğrileri çizilerek uygun ℏ değerleri için tablolar verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis, which consists of four chapters, includes the introduction in the first chapter. In the second part, studies on fractional derivatives in the literature are given. In the third chapter, after giving the definition and properties of Conformable fractional derivative, generalized homotopy analysis method is given. The fourth chapter is the original part of the thesis, approximate solutions of conformable fractional order modified Kawahara and Cahn-Allen equations were obtained by generalized homotopy analysis method. In addition, the ℏ-curves of the approximation solutions were drawn and tables were given for the appropriate ℏ -values.