Yeşil sentez metoduyla zeytin (Olae europaea L.) yapraklarından gümüş nanopartikül sentezi, karakterizasyonu ve bazı biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi
Silver nanoparticle synthesis, characterization from olive (Olae europaea L.) leaves by the green synthesis method, andevaluation some biological activities
- Tez No: 777713
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCİHAN HACIOĞLU DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda nanoteknolojideki gelişmeler gümüş nanoparçacıkların sağlık, tıp, çevre kimyası, nanobiyoteknoloji ve biyosensörler gibi alanlarda kullanımını arttırmıştır. Bu çalışmanın ana konusu, Olae europaea L. yaprakları kullanılarak yeşil sentez yöntemi ile gümüş nanopartiküller (AgNP) sentezlenmesidir. Elde edilen AgNP, UV-Görünür Alan Spektroskopisi (UV-Vis), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) ve Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) ile karakterize edilmiştir. Bununla birlikte elde edilen AgNP'lerin antimikrobiyal, antibiyofilm, antioksidan aktiviteleri ile hücre bileşenlerinin salınımı testi ve Staphylococcus aureus bakterisinin büyüme kinetiğine etkisi incelenmiştir. 50-90 nm boyutta küresel formda NP sentezlendiği karakterizasyon testleriyle kanıtlanmıştır. Antimikrobiyal, antibiyofilm aktivite ve hücre bileşenlerine etki bakımından özellikle Acinetobacter baumannii ve Proteus vulgaris bakterilerine karşı etkili bir partikül sentezlendiği belirlenmiştir. NP aynı zamanda kayda değer bir antioksidan aktivite göstermiştir. Bu çalışma, çevre dostu ve ekonomik olan bu yöntemin yüksek ölçekte AgNP sentezinde kullanılabileceğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The developments in nanotechnology in recent years have increased the use of silver nanoparticles in fields such as health, medicine, environmental chemistry, nanobiotechnology and biosensors. The main subject of this study is the synthesis of silver nanoparticles (AgNP) by green synthesis method using Olae europaea L. leaves. The resulting AgNP was characterized by UV-Visible Field Spectroscopy (UV-Vis), Scanning Electron Microscope (SEM), Energy Dispersion Spectroscopy (EDS) and Transmission Electron Microscopy (TEM). In addition, the antimicrobial, antibiofilm, antioxidant activities and release test of cell components of the obtained AgNPs and their effects on the growth kinetics of Staphylococcus aureus bacteria were investigated. It has been proven by characterization tests that NP is synthesized in spherical form with a size of 50-90 nm. It was determined that an effective particle was synthesized especially against Acinetobacter baumannii and Proteus vulgaris bacteria in terms of antimicrobial, antibiofilm activity and effect on cell components. NP also showed remarkable antioxidant activity. This study has proven that this environmentally friendly and economical method can be used for high-scale AgNP synthesis.