Malatya'da yetişen kayısılarda doğal radyasyon miktarı tayini
Malatya'da yetişen kayisilarda doğal radyasyon miktari tayini
- Tez No: 777715
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BABUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı Malatya ili Kale, Battalgazi, Akçadağ, Doğanşehir, Pötürge ve Hekimhan ilçelerinde yetişen ve güneşte kurutulmuş kayısılarda bulunan doğal radyasyonun belirlenmesidir. Malatya yöresine özgü olan kayısılar yurt içi tüketimin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmektedir. Bu nedenle Malatya'ya özgü kayısının büyüme aşamasında doğadan ne kadar radyasyon aldığı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) nın belirlediği belirlediği sınırlar içinde olup olmadığı araştırılmıştır. Bunun için yetiştiricilerden her biri yarım kilogram ağırlığındaki 6 farklı jeolojik bölgeden doğal kuru kayısı örneği alınmıştır. Yeterli kurutmadan sonra numuneler otomatik öğütmeye tabi tutuldu ve 40K, 238U, ve 232Th aktiviteleri bir NaI(Tl) Gama Radyasyon detektörü kullanılarak ölçüldü. Ölçüm sonucunda tüm ilçelerin 40K, 238U, ve 232Th radyoaktivitesinin ortalama değerleri sırasıyla 570.3 Bq/Kg, 10.4 Bq/Kg, ve 2.6 Bq/Kg olarak belirlenmiştir. ANAHTARKELİMELER: Radyosyon, Doğal radyoaktivite, Kurutulmuş kayısı, Sintilatör, Gama Spektroskopisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the natural radiation found in dried apricots grown in Kale, Battalgazi, Akçadağ, Doğanşehir, Pötürge and Hekimhan districts of Malatya province and dried in the sun. Apricots, which are unique to the Malatya region, are exported abroad as well as domestic consumption. For this reason, it has been investigated how much radiation Malatya apricot receives from nature during the growth stage and whether it is within the limits set by the International Atomic Energy Agency (IAEA). For this, a sample of natural dried apricots from 6 different geological regions weighing half a kilogram each was taken from the breeders. After sufficient drying, the samples were subjected to automatic grinding and their 40K, 238U, and 232Th activities were measured using an NaI(Tl) Gamma Radiation detector. As a result of the measurement, the average values of 40K, 238U, and 232Th radioactivity of all districts were determined as 570.3 Bq/Kg, 10.4 Bq/Kg, and 2.6 Bq/Kg, respectively. KEYWORDS: Radiation, Natural radioactivity, Dried apricot, Scintillator, Gamma Spectroscopy