Research and development of an adaptive and responsive electronic bedding system
Adapte olabilen ve tepki verebilen bir elektronik yatak sisteminin araştırılması ve geliştirilmesi
- Tez No: 777716
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU, DOÇ. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Uyku hayatın üçte birini kaplayan önemli bir biyolojik faaliyettir. Kaliteli bir uyku hem zihin hem beden sağlığı için gereklidir. Uyku bozuklukları ruhsal, bilişsel ve fiziksel hastalıklarla ilişkilendirilmektedir. Uykunun sağlıklı tamamlanabilmesi için uyku evrelerinin bölünmeden tamamlanması gerekmektedir. Uyku bölünmeleri fiziksel bir hastalık ya da çevresel etmenlerden kaynaklanabilir. Uyku bölünmelerine sebep olan en yaygın çevresel faktörler sıcaklık değişimleri ve horlama/gürültüdür. Bu çalışmada yatak sıcaklığını belirli bir aralıkta sabit tutmayı amaçlayan bir termo-regülasyon sistemi sunulmuştur. Yatağa yerleştirilen sensörler yardımıyla ölçülen yatak sıcaklığı sürekli takip edilmekte ve istenilen sıcaklık değerleri dışına çıktığında yatağa sıcak/soğuk hava beslenerek yatak sıcaklığı düzenlenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde uyku bölünmelerinin diğer yaygın sebebi olan horlamayı tespit edebilen ve horlama anında baş pozisyonunu değiştirerek horlamayı azaltmayı amaçlayan bir yastık prototipi sunulmuştur. Yapılan deneyler hem termo-regülasyon sisteminin hem de horlama azaltıcı yastık tasarımının amaçlandığı doğrultuda çalıştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sleep is an important biological activity that takes up one third of day. Quality sleep is essential for both mental and physical health. Sleep disorders are associated with mental, cognitive and physical diseases. For a healthy sleep, the sleep stages must be completed without interruption. Sleep interruptions can be caused by a physical illness or environmental factors. The most common environmental factors that cause sleep interruptions are temperature changes and snoring/noise. In this study, a thermo-regulation system aiming to keep the bed temperature within a certain range is presented. Using sensors placed in the bed, the bed temperature is continuously monitored and when the temperature goes out of the desired temperature range, the bed temperature is regulated by feeding hot/cold air into the bed. In the second part of the study, a pillow prototype that can detect snoring, which is another common cause of sleep interruptions, and aims to reduce snoring by changing the neck position during snoring is detected. Experiments have shown that both the thermo-regulation system and the design of the snoring-reducing pillow work as intended.